Własna pieczkarnia, to opłacalny biznes, nawet jeśli nie jest prowadzony na masową skalę. Jednak aby przynosił odpowiednie dochody przy minimalizowaniu nakładów pracy, to musimy zadbać o odpowiednie wyposażenie pieczkarni.

Podstawy hodowli

Jeśli hodowla pieczarek prowadzona jest w jednej dużej hali, to właściciel może zbierać plony co sześć tygodni. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest rozłożenie produkcji pieczarek na wiele pomieszczeń. Wtedy zyski mogą być osiągane nawet w systemie cotygodniowym. Na wstępie trzeba wiedzieć, że hodowanie pieczarek wymaga od nas wiele zaangażowania. Musimy też mieć odpowiednią wiedzę praktyczną i na początku będziemy musieli nieco zainwestować.

Koszty inwestycji to prócz wyposażenia także gotowe podłoże z grzybnią. Te może znajdować się w trzech stadiach rozwoju. Im bardziej dojrzała jest grzybnia, tym wyższa jest cena podłoża. Podłoże znajdujące się w ostatniej, trzeciej fazie jest najdroższe i pozwala na uzyskanie pieczarek już po dwóch tygodniach od chwili rozrzucenia go na półkach ustawionych w hali. Jeśli zakupimy tańsze podłoże, to po prostu musimy się liczyć z dłuższym czasem oczekiwania na efekty. Niezbędna będzie nam też nowoczesna hala, która współcześnie jest warunkiem do stworzenia opłacalnej produkcji. Jeśli chcemy, żeby cykl produkcyjny był w miarę jak najkrótszy, to musimy zadbać o zastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych, które zapewnią w hali odpowiednią temperaturę oraz wilgotność. Tylko w takich warunkach pieczarki będą rozwijać się szybko, co w oczywisty sposób przekłada się na nasze zyski. Jeśli stawiamy taką halę od podstaw, to niestety musimy się liczyć z wydatkiem nawet dwustu tysięcy złotych. Jej ściany powinny stanowić szczelną izolację, aby ochronić hodowlę przed chłodem i wiatrem. Pomieszczenie musi być również wyposażone w klimatyzację i specjalny system komputerowy.

Wyposażenie pieczarkarni

System komputerowy pozwala nam na automatyczne regulowanie temperatury podłoża oraz powietrza, tak aby było ono dostosowane do warunków panujących na zewnątrz. Musimy się zatem liczyć z tym, że w miesiącach zimowych, ze względu na koszty ogrzewania hali, zyski nasze będą nieco mniejsze. Sama pieczkarnia składa się dodatkowo z komór uprawowych zaopatrzonych w niezbędne instalacje klimatyzacyjne, wentylacyjne, nawadniające wraz z systemem sterowania mikroklimatem i wyposażeniem służącym bezpośrednio do uprawy, a także korytarza komunikacyjnego łączącego pomieszczenia uprawowe. Niezbędna będzie nam chłodnia wraz z szokerami oraz pakownia. Ta musi zostać zlokalizowana w najbliższym sąsiedztwie chłodni. Powinniśmy też zadbać o zorganizowanie garażu dla maszyn, maszynowni wody lodowej i umiejscowienie kotłowni. W przypadku kiedy planujemy zorganizować masowe uprawy, niezbędna będzie rampa załadowcza, która powinna przylegać do pomieszczenia, w którym wydaje się gotowe, pakowane produkty. Ostatecznie musimy też pomyśleć o magazynie opakowań. Te możemy co prawda kupować w zależności od zapotrzebowania, ale zakup hurtowy będzie po prostu tańszy.

Dowiedz się więcej: https://luckygrower.com/pl/

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki