Sterowniki stosowane obecnie w branży automatyki coraz częściej wykorzystują bezprzewodową komunikację. Taką funkcję mają też sterowniki Saia.

Przez długi czas komunikacja pomiędzy sterownikami a innymi elementami systemów automatyki musiała odbywać się przewodowo. Teraz jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się sterowniki bezprzewodowe – taki sterownik PLC to sprawdzony wybór dla każdej automatyki.

Łączność bezprzewodowa w automatyce ma wiele zalet, które powodują, że obecnie takie komponenty stosowane są coraz częściej. Co warto o niej wiedzieć?

Komunikacja bezprzewodowa w sterowaniu

Nowoczesne sterowniki PLC pozwalają nie tylko na swobodne programowanie ich funkcji, ale również cechują się prostą komunikacją. Właśnie dlatego znalazły szerokie zastosowanie w wielu systemach automatyki, między innymi w automatyce przemysłowej, budynkowej.

Komunikacja bezprzewodowa w sterowaniu niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego powoli wypiera ona przewodowe połączenia dotychczasowo używanych sterowników. Jakie są jej najważniejsze zalety?

Dlaczego warto wybrać sterowniki bezprzewodowe?

Bezprzewodowy sterownik PLC pozwala przede wszystkim na łatwe i szybkie tworzenie systemów automatyki – bez potrzeby prowadzenia wielu metrów kabli, aby połączyć cały system.

Dzięki opcji swobodnego programowania można zawsze dopasować go do swoich potrzeb, dokonując zmiany konkretnego programu.

Poprzez zastosowanie łączności bezprzewodowej, w tym połączeń modemowych GSM/GPRS, USB, Ethernet i RS-485, a także Bluetooth, możliwy jest łatwy dostęp do sterowników PLC przez osoby odpowiedzialne za ich obsługę. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie prac instalacyjnych, diagnostycznych czy serwisowych także poza firmą, w której sterowniki te zostały zastosowane.

Dodatkowo. sterowniki tego rodzaju są także bardzo łatwe w obsłudze – bazują na prostych i czytelnych interfejsach, dlatego mogą obsługiwać je nawet osoby, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy programistycznej.

Saia PCD – prosta komunikacja bezprzewodowa w automatyce

Jednym z najbardziej uznanych dostawców sterowników PLC o bezprzewodowej łączności jest szwajcarska firma Saia Burgess Controls. Jej sterowniki PLC PCD3.M2330 WAC to kompaktowe urządzenia zaliczane do nowoczesnej rodziny Saia PCD3.

Wyróżniają się połączeniem technologii Automation Server, która używana jest we wszystkich najnowszych sterownikach Saia, wraz ze zdalną komunikacją. Automation Server w sterownikach Saia to praktyczny pomost pomiędzy systemem automatyki, zarządzaniem w firmie oraz urządzeniami firm trzecich.

Poprzez zastosowanie technologii webowej IT (internetowej) w sterownikach PLC PCD3.M2330 WAC możliwa jest nie tylko skuteczna integracja z systemami automatyki od innych dostawców, ale również łatwiejsza obsługa na co dzień.

Wbudowane webserwery pozwalają na zdalne sterowanie z wykorzystaniem sieci internetowej albo intranetowej. Dzięki temu sterowniki PLC od Saia Burgess Controls mogą być uruchamiane, zarządzane, serwisowane także zdalnie, bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy programistycznej.

W sterownikach PLC od Saia stosuje się również moduły komunikacyjne Bluetooth. Pozwalają one na stworzenie bezprzewodowego połączenia z użyciem komputera lub innego urządzenia z modułem Bluetooth – to doskonałe rozwiązanie w tych miejscach, gdzie nie ma możliwości zastosowania połączenia przewodowego.

Więcej informacji związanych ze sterownikami PLC od firmy Saia Burgess Controls można znaleźć na stronie ich dostawcy na polski rynek – firmy Sabur.

Firma Sabur posiada ponad 25-letnie doświadczenie w dziedzinie systemów automatyki. Swoim klientom dostarcza wysokiej jakości wyposażenie służące do ich realizacji, a także służy fachowym doradztwem technicznym.

Zatem bezprzewodowy sterownik PLC oferuje szerokie możliwości w niewielkim urządzeniu – dzięki pełnej gamie funkcji i otwartości komunikacyjnej sterowniki tego rodzaju są niezawodnym wyborem w tworzeniu zróżnicowanych systemów automatyki w każdej branży.