Nagrobki najczęściej wykonuje się z twardych kamieni takich jak granit, marmur czy piaskowiec. Są one trwałe i estetyczne. Innym popularnym surowcem jest lastriko – syntetyczny materiał imitujący kamień, jest dużo tańszy, ale niestety również mniej trwały.

Kamienne nagrobki

Polecany przez fachowców surowiec do produkcji nagrobków to granit. Materiał ten doskonale nadaje się jako materiał na nagrobki, dlatego, że jest odporny na działanie czynników zewnętrznych i temperatury. Ceniony jest za swoją trwałość, bardzo dobrze radzi sobie na zewnątrz, a jego czyszczenie i pielęgnacja nie wymaga dużego wysiłku. Oprócz tego można wybierać spośród wielu wariantów kolorystycznych.

Obok granitu – marmur – jest jednym z najczęściej wybieranych kamieni do wyrobu nagrobków, cechuje go stonowany i elegancki wygląd. Jest on jednak mniej wytrzymały na działanie zmiennych temperatur niż granit i podczas mrozu może ulec uszkodzeniu.

Dobrym wyborem na materiał nagrobkowy jest również piaskowiec. Trzeba jednak pamiętać, że struktura tego tworzywa jest zupełnie inna od marmuru i granitu. Pielęgnacja i utrzymanie pomnika z piaskowca jest pracochłonna. Mimo wszystko, wiele osób decyduje się właśnie na ten kamień, bo przy odpowiednim czyszczeniu i ochronie, wygląda on elegancko przez długi czas. Istnieją specjalne impregnaty do kamienia, które ułatwiają utrzymanie go w czystości.

Wybór kamienia na nagrobek musi więc być przemyślany nie tylko pod kątem estetyki, ale również miejsca w którym będzie się znajdował oraz czasu jaki będziemy w stanie na jego czyszczenie mogli poświęcić. Warto jest zasięgnąć opinii doświadczonych kamieniarzy np. z http://www.pomniki.eu/ którzy mogą poszczycić się olbrzymim doświadczeniem. Dzięki odpowiednio dobranemu surowcowi nagrobek będzie się pięknie prezentował przez wiele lat.

Nagrobek z tworzyw sztucznych

Osoby decydujące się na lastriko wybierają go głównie za swoją niższą cenę. Nowoczesne metody produkcji sprawiają, że nagrobki lastriko nie odbiegają w znaczny sposób pod względem estetyki od wyrobów z kamienia. Lastriko to połączenie wody, cementu i kruszywa o powierzchni mozaiki. Tego typu nagrobki są jednak nieco mniej trwałe, przez co mogą wymagać renowacji lub wymiany po kilkudziesięciu latach. Na rynku coraz większą popularnością cieszą się też chińskie zamienniki naturalnych tworzyw. Wyglądem nie ustępują one prawdziwemu granitowi, marmurowi czy piaskowcowi, ale ich wytrzymałość jest dużo mniejsza.

Wiele dostępnych kolorów

Kolor nagrobka powinien zależeć nie tylko od preferencji kupującego, ale też od miejsca w którym pomnik będzie się znajdował. Na przykład, jeśli znajduje się on w ciemnym miejscu, lepiej zdecydować się na jasną płytę, by dodać kontrastu. Należy pamiętać, że z upływem lat kolor naturalnego kamienia ulega zmianie. Dzieje się to przede wszystkim pod wpływem temperatury. Warto również pamiętać, że kolor wyraźnie wpływa na cenę kamienia. Jasne kruszywo granitowe jest tańsze niż ciemne. Z drugiej jednak strony ciemne pomniki mogą wymagać mniejszego nakładu czasu na jego czyszczenie - na to też warto zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego koloru.

Jak widać, przy wyborze kamienia nagrobnego ważnych jest kilka elementów. Oczywistym jest, że w wielu przypadkach głównym czynnikiem wyboru jest cena materiału, ale warto również zapoznać się z jego właściwościami, kolorem i wziąć pod uwagę także umiejscowienie samego nagrobka.