Na polskim rynku można zaobserwować dynamiczny wzrost popytu i podaży na powierzchnie magazynowe. Stały i dość szybki na tle innych krajów Europy wzrost gospodarczy powoduje, że rozwijają się i inwestują w magazyny zarówno firmy krajowe jak i zagraniczne. Na rosnące zapotrzebowanie na magazyny i inne powierzchnie logistyczne wpływ ma też zmiana charakterystyki prowadzenia biznesu, szczególnie handlu. Coraz więcej towarów trafia do klientów przez sklepy internetowe, a te swoje lokalizacje mają zazwyczaj właśnie w takich miejscach

Na polskim rynku można zaobserwować dynamiczny wzrost popytu i podaży na powierzchnie magazynowe. Stały i dość szybki na tle innych krajów Europy wzrost gospodarczy powoduje, że rozwijają się i inwestują w magazyny zarówno firmy krajowe jak i zagraniczne. Na rosnące zapotrzebowanie na magazyny i inne powierzchnie logistyczne wpływ ma też zmiana charakterystyki prowadzenia biznesu, szczególnie handlu. Coraz więcej towarów trafia do klientów przez sklepy internetowe, a te swoje lokalizacje mają zazwyczaj właśnie w takich miejscach.

To powoduje, że stale przybywa powierzchni logistycznych, a do najemców dołączają coraz to kolejne podmioty. W wielu rejonach Polski jest to szczególnie łatwo zauważalne. Takim miejscem jest choćby Górny Śląsk. Katowice (http://www.katmagazyn.pl/magazyny/do-wynajecia/katowice) i sąsiednie miasta to region, gdzie przemysł już jest dobrze rozwinięty, a i dalej szybko się rozwija. Nie bez znaczenia jest też to, że mieszka tam dużo ludzi, którzy są pośrednimi lub bezpośrednimi klientami firm posiadających tam magazyny. Aby jednak magazyn spełniał swoją funkcję tak jak należy, ważne jest to, aby nie tylko po prostu był, ale też miał pewne cechy ważne w dzisiejszych szybko zmieniających się realiach. Liczne magazyny na Śląsku na pewno spełniają kryteria nowoczesnych powierzchni logistycznych.

Nowoczesny magazyn, czyli jaki?

Przy silnej konkurencji, jaka panuje we współczesnej gospodarce, każdy, nawet najmniejszy czynnik, ma znaczenie i wpływa na sukces przedsiębiorstwa. A magazyn, nie tylko z racji gabarytów, należy do tych największych czynników. Nie w każdej firmie magazyn jest kluczowym obiektem, ale są takie, dla których jest on nawet jedynym budynkiem i miejscem, gdzie nie tylko składuje się towar, ale też miejscem, w którym pracuje cala załoga, łącznie z managementem. Dla każdego potencjalnego najemcy w miejscu takim jak Katowice i okolice, na pewno znajdzie się optymalny obiekt i wynajęcie magazynu idelanego nie będzie problemem.

Liczy się nie tylko towar

Nowoczesne magazyny to budynki, które oferują odpowiednie warunki i do składowania towaru, i dla pracowników. Najwyższy standard oferują magazyny klasy A, ale i te, które jej nie posiadają, też są wysokich standardów. Dobry magazyn to magazyn pojemny, wysoki, z odpowiednim oświetleniem, wyposażony w najnowsze udogodnienia techniczne. Ważne jest też jego usytuowanie i skomunikowanie z otoczeniem, jak również samo najbliższe otoczenie, czyli parkingi i miejsca do manewrowania czy nawet widoczność z oddali.

Magazyn to nie tylko hala

Jak wspomniano wcześniej, w wielu przypadkach magazynom towarzyszy powierzchnia biurowa. Często pracuje w niej wiele osób, a nawet cła załoga firmy. Coraz więcej parków logistycznych oferuje wynajęcie magazynów, które takie udogodnienia oferują. W takim przypadku umiejscowienie magazynu jest szczególnie ważne z punktu widzenia dojazdów pracowników. Dobrze skomunikowany obiekt na pewno ułatwi znalezienie osób chętnych do pracy. Magazyny w Katowicach i pobliskich miastach również takie cechy posiadają, choćby z tego powodu, że w tym miejscu zagęszczenie miast i ludności jest bardzo duże.