Niemcy są jednym z najpopularniejszych celów wyjazdów do pracy za granicę wybieranym przez Polaków. Zachodniego sąsiada ceni się przede wszystkim za możliwość lepszego zarobku i dogodne prawa pracownicze. Nie bez znaczenia jest także odległość od Polski. Sprawdź jak się przygotować i jakie formalności trzeba spełnić, aby uzyskać legalną pracę w Niemczech.

Zaufaj specjalistom

Niejednokrotnie zdarzało się, że wyjazd do pracy za granicą kończył się spektakularną klapą i powrotem do kraju zaledwie po kilku dniach. Szukając dobrze płatnej i bezpiecznej pracy, warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w zatrudnianiu Polaków za granicą. Na stronie https://laxocare.pl/oferty/ znajdziesz oferty pracy jako opiekun lub opiekunka w Niemczech.

Korzystanie z usług agencji pracy niesie ze sobą bardzo dużo korzyści. Przede wszystkim jest to szansa na znalezienie legalnej i bezpiecznej pracy za granicą. Współpraca z wykwalifikowanymi pracodawcami pomoże nam w załatwianiu wszelkich formalności wymaganych przy podjęciu zatrudnienia. Wiele agencji oferuje również zakwaterowanie, opłacenie składek ZUS, ubezpieczenie czy stałą pomoc koordynatora, która może okazać się dla nas niezbędna w przypadku awaryjnych sytuacji lub licznych wątpliwości pojawiających się podczas wyjazdu do pracy za granicę.

Pierwszą i jedyną formalnością dla pracownika tymczasowego jest obowiązkowe zameldowanie się w urzędzie gminy lub ratuszu. Cały proces zajmuje zaledwie chwilę, jednak złożenie niezbędnej dokumentacji musi odbyć się maksymalnie do 14 dni od daty przyjazdu do Niemiec.

Samodzielne znalezienie pracy

 

Jeśli nie zdecydujesz się na wyjazd do Niemiec za pośrednictwem agencji pracy i postanowisz rozpocząć poszukiwania zatrudnienia na własną rękę, będziesz musiał samodzielnie zadbać o kilka formalności. Warto pamiętać, że przez pierwsze miesiące pobytu w Niemczech, przyjezdny traktowany jest jako turysta. Dopiero po upływie 3 miesięcy obowiązkowe jest zameldowanie swojego pobytu, ubezpieczenie w kasie chorych czy założenie konta bankowego.

Do niezbędnych formalności, które należy wykonać po przyjeździe do Niemiec należą:

  • wynajem mieszkania lub pokoju na podstawie umowy
  • obowiązkowe zameldowanie (maksymalnie do 14 dni od przyjazdu)
  • ubezpieczeni zdrowotne
  • założenie konta w lokalnym banku

Wymogi formalne związane z legalną pracą na terenie Niemiec nie są skomplikowanymi czynnościami. Dopełnienie większości z nich zajmie nie więcej niż kilka dni. Warto zapoznać się z obowiązującym prawem jeszcze przed przyjazdem do obcego kraju, ponieważ każde odstępstwo od wymogów traktowane jest jako złamanie unijnego prawa do swobodnego przemieszczania się, a w takiej sytuacji na przyjezdnym spoczywa m.in. obowiązek uiszczenie wysokiej kary grzywny.

Mimo możliwości zdobycia legalnej pracy w Niemczech wciąż wiele Polaków podejmuje się zatrudnienia nieformalnego, tracąc przy tym wiele przywilejów. Jeśli planujesz wyjazd do pracy za granicę i oczekujesz stabilnego oraz bezpiecznego zatrudnienia, to warto przyjrzeć się ofercie renomowanych agencji pracy. Zapewniają one komfortowe warunki pobytu za granicą, ale przede wszystkim pomagają w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z pobytem na obcym terenie.