artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Zabawki dla dzieci

Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele zabawek dla dzieci. Cześć z nich jest piękna, kolorowa i rozwijająca, a część przerażająca i plastikowa. Jak wybrać te, które pomogą się rozwijać dziecku?Dobre zabawki dla dzieci

Zabawki powinny rozwijać

  • Motorykę małą
  • Motorykę dużą
  • Sprawność fizyczną
  • Wyobraźnię przestrzenną
  • Kreatywność
  • Logiczne myślenie oraz emocje
  • Pamięć
  • Zdolności językowe
  • Poczucie własnej wartości
  • Poczucie estetyki oraz umiejętności plastyczne, muzyczne


Klocki

Obecnie znaleźć można wiele rodzajów klocków. Dostępne są klocki plastikowe, magnetyczne, drewniane, wykonane z gąbki, mega klocki i inne. Dziecko może tworzyć z nich różne konstrukcje, dzięki czemu rozwija swoją kreatywność, motorykę małą, wyobraźnię i logiczne myślenie.


Dodatkowo na klockach mogą obecne być obrazki np. zwierząt, które pozwalają poznawać świat małym dzieciom. Dobieraj klocki odpowiednio do wieku dziecka. Pamiętaj, że małe dzieci nie powinny mieć kontaktu z małymi elementami, gdyż mogą je połknąć.


Książeczki

Książki dla dzieci to skarbnica wiedzy i pomysłów na wspólne spędzanie czasu. Dziecko za ich pomocą może poznawać świat, emocje, słowa, czy nowe języki. Obecnie w ksiagarnaich dostępne są również książeczki po angielsku.


Książeczki te są ciekawą propozycją zachęcająca do nauki języka angielskiego. Pozwalają na czytanie ulubionych historii w języku angielskim. Puzzle

Jeżeli chcesz rozwijać zdolności manualne swojego dziecka, to doskonałym wyborem będą puzzle i układanki. W zależności od ilości elementów oraz ich wielkości, możesz idealnie dostosować puzzle do wieku dziecka.


Układanki mogą być drewniane, mogą pomóc w nauce kolorów, liczb, czy części ciała. Dodatkowo puzzle uczą dziecko cierpliwości, dążenia do celu oraz wytrwałości. Zachęcają do logicznego myślenia i poszukiwania nowych rozwiązań.


Gry planszowe

Gry planszowe to idealna zabawa dla dzieci i dorosłych w różnym wieku. Obecnie, produkowane gry są bardzo ciekawe, aktywizujące i kolorowe. To idealny sposób na spędzenie wolnego czasu oraz rozwój relacji.


Oprócz dobrej zabawy, gry mają również walor edukacyjny. Rozwijają kreatywne i logiczne myślenie, uczą zdrowej rywalizacji oraz tego, że nie zawsze się wygrywa.


Aktywności na świeżym powietrzu

Możesz wybrać również zabawki, które przeznaczone są do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Mogą być to piłki, rakietki do badmintona czy ogrodowy basen.


Dodatkowo możesz tworzyć własne tory przeszkód czy gry terenowe. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla stale rozwijających się dzieci.


Jakich zabawek unikać?

Unikaj zabawek, które nie rozwijają twojego dziecka, które nie pobudzają jego kreatywności i które mają jedynie oczywiste przeznaczenie np. broń.


Staraj się nie wybierać zabawek wykonanych tylko z plastiku. Dodatkowo zabawki, które świecą, hałasują i wydają mnóstwo dźwięków mogą negatywnie wpływać na zachowanie dziecka.


Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zabawek?

Przede wszystkim patrz na materiał, z którego zabawki są wykonane. Wybieraj zabawki wykonane z drewna, materiałów czy różnych powierzchni, które rozwijają sensorykę dziecka.


Dodatkowo zwracaj uwagę na jakość zabawek. Dobrze wykonana zabawka pozwoli przez długi czas się nią bawić, ale sprawi również, że twoje dziecko będzie bezpieczne, gdyż żaden element się nie oderwie. Dodatkowo zwróć uwagę na to, czy dziecko będzie w stanie kreatywnie zastosować dany przedmiot. Figurki z bajek, plastikowe zabawki czy grające i świecące przedmioty bardzo często nie dają dziecku przestrzeni na kreatywną zabawę i nietypowe zastosowanie danej zabawki.

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Tags

Kategorie

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki