artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Notatek.pl: jak usprawnić proces robienia notatek?

Notatki wielu studentów są słabej jakości. Często zdarza się, że bezrefleksyjnie notują oni każde słowo wykładowcy. Specjaliści z notatek.pl uważają, że równie poważnym problemem jest to w jaki sposób studenci z notatek korzystają. W dużej mierze nauka do egzaminu ogranicza się do kilkukrotnego przeczytania swoich zapisków (nierzadko dopiero przed sesją). Trudno się dziwić, że wyniki sesji nie są takie jakbyśmy sobie tego życzyli.

Notatki i nauka do sesji – jakie błędy popełniamy najczęściej?

Największym problemem znacznej części studentów jest to, że nie wiedzą oni w jaki sposób się uczyć, żeby opanować jak największą ilość materiału w możliwie jak najkrótszym czasie. Jest to wina polskiego systemu edukacji. Nauczyciele wymagają od nas, żebyśmy nauczyli się jakiegoś materiału, nie mówią jednak jak to zrobić. W rezultacie znaczna część uczniów uczy się na pamięć. Nierzadko nie rozumieją oni zagadnień, o których czytają. Po zdaniu egzaminu (a często nawet wcześniej) zapominają wszystko, czego starali się nauczyć.

Na studiach próbujemy uczyć się w ten sam sposób. Jest to jednak trudniejsze, gdyż wiele zajęć jest nieobowiązkowych i nikt nie kontroluje naszych postępów. Są osoby, które zaczynają powtarzać materiał na kilka dni przed egzaminem.

Problematyczne jest także to, że nie potrafimy robić notatek. Bezmyślne notowanie, a następnie zapominanie o notatkach na wiele miesięcy nie ułatwia nam zdania egzaminów.

Co możemy zrobić lepiej?

Eksperci z notatek.pl radzą, żebyśmy swoją przygodę ze studiowaniem rozpoczęli nauką notowania. Musimy zdać sobie sprawę, że kluczem do sukcesu nie jest notowanie każdego słowa prowadzącego zajęcia. Ważniejsze jest to, żebyśmy byli w stanie wychwycić najważniejsze zagadnienia. W tym celu powinniśmy aktywnie uczestniczyć w zajęciach i zadawać pytania. Jeżeli czegoś nie rozumiemy nie obawiajmy się pytać. Są studenci, którzy mają problem z zadawaniem pytań, gdyż wstydzą się, że się ośmieszą. Najprawdopodobniej tak się nie stanie. Wykładowca odpowie na nasze pytanie (pamiętajmy, że nauczanie jest jego pracą), a inni studenci będą nam wdzięczni.

Sprawniejsze notowanie

Podczas wielu wykładów jesteśmy zmuszeni do bardzo szybkiego notowania. Żeby nadążyć za wykładowcą piszemy niestarannie i używamy skrótów. Tak wykonane notatki po kilku miesiącach (a często nawet wcześniej) stają się dla nas nieczytelne. Jeżeli nie jesteśmy w stanie korzystać ze swoich notatek, koniecznie odwiedźmy serwis notatek.pl. Znajdują się w nim notatki ze wszystkich przedmiotów, które w ubiegłych latach były wykładane na polskich wyższych uczelniach.

Żeby uniknąć sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie uczyć się ze swoich własnych notatek, powinniśmy przepisywać je na komputerze jeszcze tego samego dnia, w którym odbył się wykład. Koniecznie pamiętajmy, żeby rozszyfrować wszystkie skróty, kiedy jeszcze pamiętamy co oznaczają.

Pamiętajmy, że same notatki nie wystarczą, żeby zdać egzamin. Zazwyczaj na wykładzie poruszane są zagadnienia, które należy rozwinąć we własnym zakresie. W tym celu powinniśmy skorzystać z podręczników i literatury naukowej podanej w syllabusie do danego przedmiotu.

Powtarzanie kluczem do sukcesu

Nawet najlepsze notatki okażą się niewystarczające, jeżeli nie będziemy powtarzać zawartych w nim wiadomości. Gdy wydaje się nam, że całkowicie rozumiemy dane zagadnienie, musimy zdawać sobie sprawę, że świeże informacje są zapisane w pamięci krótkotrwałej. Gdy nie będziemy ich powtarzać – zostaną szybko zapomniane.

 

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Tags

Kategorie

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki