artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Jak sprawdzić historię pojazdu po VIN-ie (numerze nadwozia)?

Zakup samochodu używanego to nie lada wyzwanie. Inwestując pieniądze w pojazd z drugiej ręki trudno oczekiwać, że zawsze będzie w nienagannym stanie. Tym bardziej, że rzeczywistość bywa czasami naprawdę brutalna. Zaprawieni w bojach handlarze często wykorzystują niewiedzę nabywców i stosują różne sztuczki, by tylko zatuszować rzeczywisty stan pojazdu. Na ogół ich ofiarą padają osoby poszukujące idealnego samochodu za nieduże pieniądze. Dlatego aby oszczędzić sobie stresu, nerwów i rozczarowań, warto przed zakupem poznać przeszłość samochodu. Zastanawiasz się, jak sprawdzić historię auta po numerze VIN? Wyjaśnienie znajdziesz w tym artykule.


O czym mówi numer VIN?


VIN to skrót od angielskiego terminu Vehicle Identification Number. W Polsce potocznie określany jest również jako numer nadwozia. VIN jest nadawany i umieszczany przez producenta pojazdu i służy do identyfikacji konkretnego egzemplarza. W pewnym sensie można go przyrównać do numeru PESEL, ponieważ jest unikalny i niepowtarzalny. Tak jak nie ma dwóch osób posiadających identyczny numer PESEL, tak nie istnieją dwa samochody z takim samym numerem nadwozia. Nie ma więc możliwości, aby pomylić dany pojazd z jakąkolwiek inną maszyną. Współcześnie numer VIN składa się z 17-znakowego ciągu liter i cyfr bez spacji. W celu uniknięcia pomyłek pomija się takie litery jak „O” czy „I”, które są łudząco podobne do cyfr „0” i „1”. Rozszyfrowując numer nadwozia możemy zdobyć dużą ilość cennych informacji na temat interesującego nas egzemplarza. Pierwsze trzy znaki VIN (tzw. WMI) odnoszą się do symbolu producenta. Pięć lub sześć kolejnych (czyli VDS) oznacza dane techniczne i dany model samochodu. Ostatnie osiem znaków koduje rok produkcji, miejsce montażu oraz numer serii pojazdu.


Jak łatwo znaleźć numer VIN?


Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem pozwala uniknąć wielu rozczarowań. Nie dokonując takiej weryfikacji możemy zupełnie nieświadomie stać się właścicielami auta powypadkowego, które wymaga natychmiastowej inwestycji, albo nawet kupić pojazd pochodzący z kradzieży. Na szczęście sprawdzenie historii pojazdu pozwala ustalić status auta i przeanalizować jego przeszłość. Wystarczy znać numer nadwozia, a historia auta nie będzie miała przed nami żadnych tajemnic. VIN najprościej można znaleźć na tabliczce znamionowej, którą producent umieszcza zazwyczaj na nadwoziu lub ramie auta. Może się zdarzyć, że tabliczka z wybitym numerem VIN będzie zainstalowana na podszybiu samochodu po stronie kierowcy, na podłodze przy fotelu pasażera albo na słupku bocznym przy pierwszych drzwiach. VIN znajdziemy także w dokumentach, m.in. w dowodzie rejestracyjnym (pole oznaczone literą „E”), książce serwisowej oraz dokumentach ubezpieczenia OC.


Jak sprawdzić historię pojazdu używanego?


Znajomość numeru VIN pozwala uzyskać wgląd do baz danych zawierających między innymi informacje o historii pojazdów. Choć pewnie każdy z nas słyszał o takiej usłudze, nie wszyscy wiedzą, czym ona jest i jak należy z niej korzystać. Mówiąc najbardziej ogólnie, historia pojazdu jest chronologicznym rejestrem zdarzeń samochodu, przedstawionym w formie raportu. Dzięki niej uzyskamy dane m.in. na temat danych technicznych auta, dat przeglądu technicznego, wyników badania technicznego, zarejestrowanych przebiegów oraz na przykład tego, czy samochód jest po wypadku lub czy był używany jako taksówka. Z raportu VIN dowiemy się także czy auto nie jest kradzione. Pamiętaj! Stając się właścicielem pojazdu pochodzącego z przestępstwa możesz być oskarżony o paserstwo – nawet jeżeli dowiedziałeś się o tym po fakcie. Dlatego jeśli masz w planach zakup samochodu z rynku wtórnego, powinieneś w pierwszej kolejności sprawdzić pojazd poprzez numer VIN. Historia auta powinna być sprawdzona jeszcze przed umówieniem się na spotkanie ze sprzedającym. Zwłaszcza wówczas, gdy po maszynę trzeba udawać się kilkaset kilometrów. Nie ma sensu podróżować na drugi koniec Polski, gdy już na wstępie okaże się, że wypatrzony przez nas egzemplarz nie jest wart zachodu. Dlatego sprawdzenie historii pojazdu to podstawa.


Jak sprawdzić historię samochodu za darmo i bez wychodzenia z domu?


Gros informacji o historii pojazdów jest ogólnodostępnych w ramach usług bezpłatnych. Wybrane dane możemy poznać wykorzystując np. system informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) przygotowany przez organy państwowe. Przeszkodą może być to, że aby móc skorzystać z darmowej historii pojazdów GOV trzeba znać nie tylko numer VIN, lecz także numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji pojazdu, który chcemy sprawdzić. Wszystkie te informacje znajdują się w dowodzie rejestracyjnym. Powinny też zostać podane przez sprzedającego w ogłoszeniu, aczkolwiek nie zawsze tak bywa. Zdarza się, że brakuje pewnych danych. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto wiedzieć, że możliwość bezpłatnego sprawdzenia historii auta oferują również komercyjne serwisy. Niewątpliwą zaletą sprawdzania historii VIN w takich serwisach jest to, że aby zapoznać się z zakresem dostępnych w bazie informacji potrzebujemy jedynie numeru VIN przypisanego do danego samochodu. Aby zobaczyć, jak działa taka usługa, wejdź tutaj. To najlepszy sposób na to, aby poznać prawdziwą przeszłość samochodu, a tym samym uchronić się przed kosztownym błędem. Co istotne, usługa dostępna jest całkowicie za darmo. Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać zamawiając płatny raport z pełnego rozkodowania VIN.

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Tags

Kategorie

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki