Korzystanie ze streszczeń to nic złego. Oczywiście nie zastąpi ono czytania lektur „od deski do deski”. Zdarzają się jednak sytuacje, w których sięgnięcie po streszczenie okazuje się bardzo efektywne. Efektem może być na przykład zaliczony sprawdzian ze znajomości lektury, dobry wynik egzaminu na koniec szkoły podstawowej czy egzaminu maturalnego. Streszczenie spełnia swój cel wtedy, kiedy pozwala na lepsze, dogłębniejsze zapoznanie się z daną książką. Poniżej znajduje się kilka odpowiedzi na pytanie – w jakich sytuacjach warto korzystać ze streszczeń?

  • Kiedy lektura okazała się niezrozumiała

Na język polski w szkole, zarówno podstawowej, jak i średniej, przeznacza się wiele godzin. Duża liczba lekcji oznacza zazwyczaj dużą liczbę lektur do przeczytania. Lektury, tak jak i upodobania ich czytelników, cechują się różnorodnością. Jedne treści czyta się szybko i z przyjemnością, na zapoznanie się z innymi potrzeba sporo czasu i cierpliwości. Kiedy książkę czyta się długo i trudno, a każde podejście do lektury kończy się zawieszaniem wzroku na suficie, warto jest postarać się przez nią przebrnąć i kolejno – sięgnąć po streszczenie. Takie streszczenie wyjaśni czytelnikowi to, czego nie zrozumiał, a także ujawni wątki, które z jakichś przyczyn pominął. To naturalne, że nie wszystkie książki czyta się chętnie, a co za tym idzie – nie wszystkie rozumie. W takich sytuacjach ratunkiem jest właśnie streszczenie szczegółowe.

 

  • Przed pisaniem wypracowania z lektury

Nawet, jeśli książka okazała się przystępna, nietrudno zapomnieć o szczegółach w niej zawartych. Takie detale niejednokrotnie są niezbędne podczas pisania wypracowania (najczęściej jest to rozprawka lub charakterystyka) z danej lektury. To nauczyciele narzucają tematy wypracowań, mogą więc dotyczyć one bohaterów czy wątków, które niekoniecznie nas zainteresowały lub na które nie zwróciliśmy większej uwagi podczas czytania. Praca na temat, na który wie się bardzo niewiele, nie może zakończyć się sukcesem, nawet jeśli tworzy ją ktoś, kto posiada „lekkie pióro”. Przed pisaniem wypracowania z lektury dobrze jest zapoznać się z jej streszczeniem. Pozwoli to nie tylko przypomnieć sobie treść lektury, lecz także odkryć niezauważone wcześniej szczegóły.

 

  • Przed sprawdzianem ze znajomości lektury

Sprawdziany ze znajomości lektur są tworzone przez nauczycieli polonistów, którzy omawiają te same książki od kilku, kilkunastu, a niekiedy nawet kilkudziesięciu lat. Niejeden pedagog potrafi recytować spore fragmenty „Pana Tadeusza”, „Lalki” czy „Wesela”. Dlatego właśnie klasówki sprawdzające znajomość lektur zawierają szereg szczegółowych pytań. Podczas czytania, przede wszystkim takiej pozycji, która nam się podoba, często nie zważamy na detale. Oddajemy się przyjemności czytania i zapominamy o tym, że niebawem czeka nas sprawdzian. W takiej sytuacji dobrze sięgnąć do streszczenia i przeczytać je pod kątem zdobycia jak największej liczby informacji i wyłapania maksymalnie wielu szczegółów. Po zapoznaniu się z lekturą i kolejno ze streszczeniem, klasówka będzie nie tylko zdana, ale i oceniona na dobrą lub bardzo dobrą ocenę!

 

  • Przez egzaminami końcowymi

Streszczenia okazują się niezbędne na kilka miesięcy czy tygodni przed sprawdzianami końcowymi. Zyskują więc na popularności przed egzaminami na koniec szkoły podstawowej oraz przed maturami. Nawet te osoby, które przez lata szkoły czytają wszystkie obowiązkowe lektury, powinny wtedy zajrzeć do streszczeń. Nie sposób przecież pamiętać dokładnej fabuły książki, którą czytało się kilka lat czy choćby rok temu. Dzięki streszczeniom można łatwo i szybko odświeżyć sobie pamięć dotyczącą lektur, a co za tym idzie – pomyślnie przejść przez egzaminy. Książki czytamy przede wszystkim dla przyjemności, ale także po co, by móc sprostać wszystkim szkolnym wymaganiom. W drugim przypadku korzystanie ze streszczeń jest doskonałym sposobem na uzupełnienie i doszlifowanie wiedzy.

 

Kiedy czytać streszczenia szczegółowe, a kiedy te „w pigułce”?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy lepsze, czyli efektywniejsze, są streszczenia szczegółowe, czy te zawarte w tak zwanej „pigułce”. W niektórych sytuacjach warto skorzystać ze skrótów, w innych – z dłuższej formy opisu lektur. Streszczenia szczegółowe są przydatne, kiedy treść książki jest dla nas niezrozumiała. W streszczeniu odnaleźć można wtedy dokładne informacje dotyczące niejasnej fabuły. Czytanie streszczeń krótkich zaleca się przed egzaminami końcowymi, kiedy uczniowie wyłącznie przypominają sobie treść przeczytanych wcześniej lektur, kiedy muszą w krótkim czasie odświeżyć sobie informacje o wielu pozycjach: zobacz http://klp.pl Aby być pewnym doskonałej znajomości lektury, najlepiej jest przeczytać książkę, kolejno – sięgnąć do streszczenia szczegółowego, aby sprawdzić, czy na pewno wszystko dobrze zrozumieliśmy, a na końcu poświęcić chwilę na wrócenie do tego, co w książce jest najistotniejsze. Owe najistotniejsze wiadomości znajdziemy w streszczeniu krótkim.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły