Smartfon to obecnie coś oczywistego, coś, bez czego trudno się obejść. Jeszcze niedawno to telefon komórkowy, który służył głównie do dzwonienia, był najpopularniejszy, dzisiaj jednak potrzeba czegoś więcej. I za tymi właśnie oczekiwaniami nadążają te nowoczesne urządzenia, które mają oczywiście to, co tradycyjne telefony, ale poza tym coś jeszcze. Na rynku znajdziemy pokaźną ofertę różnych modeli, więc czasem można zwątpić, czy faktycznie uda się wybrać dobrze… Ważne więc, by wiedzieć, na co zwracać uwagę!

Nie sugerujmy się tylko wyglądem, choć oczywiście też jest ważny. Istotniejsze jest to, co w środku, to co zapewnić może albo bezproblemowe korzystanie, albo problemy, które będą irytować. Z tego względu zawsze przed kupnem zastanówmy się, czy interesujący nas model jest rzeczywiście tym, czego szukamy.

Android czy iOS?

Już system operacyjny, czyli Android lub iOS może nam pomóc w wyborze. Dlaczego? Otóż iOS jest dedykowany tylko dla urządzeń marki Apple, a Android do prawie wszystkich innych. To oznacza, że jak chcemy iOSa, to będziemy mieli ograniczony wybór - pozostaną nam tylko iPhony. Tymczasem smartfon z Androidem to wiele różnych marek, a więc mamy większą dowolność. Oczywiście, jeden, jak i drugi system ma swoje wady i zalety, a przed zakupem trzeba sprawdzić, jak prezentuje się sprawność działania, jak jest z awaryjnością oraz z pomocą techniczną w razie usterek.

Bateria musi być mocna

To bardzo ważne, bo mówimy przecież o urządzeniu mobilnym, które nie jest stale podłączone do prądu. Zawsze co prawda można mieć ładowarkę przy sobie, ale czy będziemy też mieli dostęp do źródła prądu? Nie oszczędzajmy więc na tym aspekcie, jeśli możemy kupić lepszy model z mocną baterią, albo tańszy z gorszą, to zdecydowanie wybierzmy pierwszą opcję. Oszczędzimy sobie niepotrzebnej frustracji. Dostępne smartfony mają pojemność baterii z przedziału od 2500 do 5000 mAh, a warte uwagi są te powyżej 3500 mAh.

Pamiętaj o pamięci

Chociaż w większości smartfonów można rozszerzyć pamięć wewnętrzną o kartę pamięci, to jednak warto zwrócić uwagę, jak ten parametr się prezentuje w interesującym nas modelu. To zwłaszcza istotne dla osób, które przechowują na telefonie różne dane: zdjęcia, muzykę czy nawet gry mobilne. Z tego powodu 8GB lub 16GB może nie być wystarczające. Równie ważna jest pamięć RAM, gdyż odpowiada ona za sprawne funkcjonowanie smartfona. Przeważnie takie urządzenia mają ją w zakresie od 1GB do 3GB. Jeśli pragniemy, by telefon działał bez zarzutu, a aplikacje szybko się wczytywały, lepiej zainwestować w sprzęt z co najmniej 2GB.

Jaki aparat będzie okej?

Niektórzy kupują smartfona w konkretnym celu - do robienia zdjęć. Obecnie większość telefonów nie posiada jednego, a dwa aparaty. Jeden znajduje się z przodu obudowy, drugi zaś z tyłu. Ten pierwszy służy do popularnego dziś selfie, a niezłe rezultaty zapewni przedział od 5 do 8 megapikseli. Tylny powinien mieć większe możliwości, ale to oczywiście zależy też od tego, czy planujemy robić dużo zdjęć. Jeśli traktujemy aparat jako dodatek, to nie musimy mieć modelu z najlepszymi osiągami.

Te wszystkie parametry pozwolą nam ocenić, z jakim sprzętem mamy do czynienia. Umożliwią odnalezienie się w tej całej ofercie, która przyprawić może o ból głowy.