W Brodnicy w końcu cieszymy się upragnionym ciepłem za oknem, mamy już prawie lato. Zima w tym roku dała nam o sosbie znać zdecydowanie za długo, ale niestety część z nas nadal nie może o niej zapomnieć. Mamy na myśli tutaj wszystkich, którzy przymierzają się do zakupu samochodu w najbliższym czasie. Niskie temperatury nie służą podzespołom żadnego z pojazdów a zimnych dni w tym roku nie brakowało. Jeśli chcemy kupić samochód używany musimy mieć pełną świadomość co do historii pojazdu, dlatego trzeba poznać numer VIN sprawdzenie go to nasza przepustka do wiedzy a co za tym idzie do bezpiecznych zakupów.

Co zima mogła popsuć w samochodzie

Samochody dzisiaj wypełnione są elektroniką, której zadaniem jest ułatwienie nam życia i bardziej komfortowe korzystanie z pojazu, jednak elektronika nie radzi sobie z niską temperaturą. W zasadzie nie jest istotne o jakim przedziale cenowym tutaj mówimy, auta mają masę czujników, które narażone na śnieg, mróz i sól mogą utracić sprawność. Taki stan rzeczy sprzyja kolizjom, ponieważ niesprawne systemy, których zadaniem jest wspomaganie np kierownicy, jak np ABS czy kontrola trakcji mogły sprawić, że pojazd brał udział w kolizji czy wypadku drogowym. Całe szczęście jest sposób by to zbadać - sprawdzenie VIN już na etapie oględzin samochodu. W życiu codziennym to, co nam ułatwia jazdę na codzień, może również unieruchomić pojazd, sprawa zaczyna być mniej przyjemna jeśli takie zdarzenie blokuje nam wakacyjną wycieczkę, która może skończyć się na lawecie. Wielość czujników, systemów bezpieczeństwa, które zostały w jakikolwiek sposób naruszone niskimi temperaturami sprawia, może sprawić że komputer odmówi posłuszeństwa i nie pozwoli nam na dalszą jazdę. Kolejny kłopot to padjące akumulatory i nadwyrężane rozruszniki pojazdu, które za wiele razy były zmuszane do odpalenia a które nie są najtańszym elementem, niestety ich regeneracja dziś już się już nie opłaca dlatego wiele warsztatów nie chce się już podejmować takiej pracy.

Elektronika - powód kłopotów

Wiele osób po wielu wizytach w warsztacie się po prostu poddaje i sprzedaje pojazd a korzysta na tym nikt inny jak tylko handlarze. W nieuczciwy sposów próbują oni rozwiązać problem, pozbywając się dodatkowych zabezpieczeń na wiele sposobów. Łatwo dostępne oprogramowania do pojazdów pozwalają im kasować błędy, co oczywiście nie jest żadnym rozwiązaniem, bo błędy wracają po kilkudziesięciu kilometrach, ponieważ inteligentny komputer pokładowy nie da sobie na długo wmówić, że wszystko jest sprawne, skoro nie jest, bo nie ma odpowiedniego czujnika na miejscu.

Miniona zima to także był czas niejednej kolizji a w skrajnej temperaturze wpływa ona na systemy pojazdu i czasem nawet autoryzowane serwisy nie radzą sobie z naprawą okablowania i pozostaje wtedy wymiana całej instalacji, która jak wiadomo jest kosztowna. Dlatego tak ważne jest posiadanie VIN sprawdzenie go przed zakupem jest tak ważne bo pozwala wykluczyć tego typu scenariusz i uchronić się przed wydatkami. W jaki sposób? Bardzo pomocny będzie dostęp do internetu bo tam jest Autoraport.pl - Anioł stróż każdego kupującego samochód używany. Tak jak pisaliśmy na początku pierwszy krok to sprawdzenie VIN w dokumencie, ogłoszeniu a najlepiej na pojeździe (zazwyczaj jest to podszybie).

Kiedy znamy już numer VIN możemy od ręki otrzymać dostęp do pełnej historii pojazdu, informacji o wypadkach, kolizjach, jeśli pojazd w takich brał udział. W okresie po zimowym szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na Oryginalne Dane Techniczne, czyli opis tego co dała fabryka - pełny spis wyposażenia pojazdu, co pozwala nam dojść do tego czy gadżet, który mógł przestać działać po zimie nadal jest na miejscu. Nie bez znaczenia jest także ostatni zarejestrowany przebieg oraz informacja o kradzieży na całym świecie. Tym sposobem mamy metodę na oszusta.

Diabeł tkwi w szczegółach

Zakup samochodu używanego to proces, który ma kilka etapów i pochłania sporo czasu oraz pieniądzy, najczęściej dokonujemy go raz na kilka lat. Dlatego warto się do niego dobrze przygotować, zwrócić uwagę na szczegóły, tym bardziej teraz w okresie pozimowym. Niejeden z nas nabywa teraz pojazd myśląc już o wypadach wakacyjnych i weekendowych. Jeśli systemy elektroniczne nie są w 100% sprawne, może to pociągnąć za sobą ogromne koszty a nawet zepsuć cały urlop, na który jak wiadomo czeka się cały rok. Dlatego tak ważny jest numer VIN sprawdzenie go powinno stanowić rutynowy ruch w procesie zaupu auta z rynku wturnego. Zwracanie uwagi na szczegóły, drobiazgowość, zasada ograniczonego zaufania, te wszystkie elementy trzeba odhaczyć na naszej liście zanim złożymy podpis na umowie czy fakturze. Autoraport.pl zrobi za nas bardzo dużo a co najważniejsze pozwoli dokonać właściwego i bezpiecznego zakupu. Lato przed nami, nie pozwólmy więc by nieuczciwość i pazerność handlarza nam je zepsuła.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły