Budżet firmy to nie tylko niepotrzebny wymóg formalny. Odpowiednie planowanie kosztów i przychodów może w realnym stopniu przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstwa. Zastanawiasz, na czym polega prawidłowe budżetowanie? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Budżet firmy – z czego musi się składać?

Opracowywanie budżetu powinieneś zacząć od wydzielenia dwóch kategorii: wydatków i zysków. W tej pierwszej grupie powinny znaleźć się przede wszystkim koszty związane z utrzymaniem firmy, czyli między innymi wydatki związane z wynagrodzeniami pracowników, opłatami za media i za nowy sprzęt oraz wszelkimi inwestycjami.

Pamiętaj, aby w budżecie uwzględnić również ewentualne podwyżki, premie oraz nagrody. Nie zapominaj o wynagrodzeniach pracowników sezonowych oraz zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne. Druga grupa to oczywiście miejsce na oszacowanie spodziewanych przychodów.

Program do budżetowania, czyli jak usprawnić zarządzanie firmą

Zastanawiałeś się kiedyś nad wdrożeniem w swoim przedsiębiorstwie programu do budżetowania? System do budżetowania Baseline pozwoli Ci zaoszczędzić czas i efektywnie prowadzić budżet Twojej firmy. Wśród jego licznych zalet można wymienić łatwość w obsłudze oraz możliwość modyfikacji w dowolnym momencie. System jest w pełni zintegrowany z obiegiem faktur, dzięki czemu w budżecie uwzględniane są wszystkie wydatki oraz przychody. Co więcej, program pozwala na prognozowanie kosztów i zysków z każdego projektu z osobna.

Podstawowe zasady budżetowania i błędy, których nie chcesz popełnić

Pierwsza zasada skutecznego budżetowania głosi, że budżet powinno się przygotowywać przynajmniej raz w roku. Powinieneś wziąć ją sobie do serca. Zadanie to ułatwi Ci program do budżetowania – tworząc za jego pomocą budżet na nowy rok, wystarczy skopiować ten za stary i wprowadzić do niego potrzebne zmiany.

Drugą ważną zasadą przy planowaniu budżetu jest elastyczność – pamiętaj, że sytuacja na rynku ciągle się zmienia i uwzględniaj to w swoim budżecie. Planując zyski i wydatki, nie powinieneś zakładać zbyt optymistycznych scenariuszy – może to doprowadzić do znacznych strat finansowych.

Błędem, którego pod żadnym pozorem nie możesz popełnić, jest opieranie budżetu na nieaktualnych lub nieprawdziwych danych. W aktualizacji Twojego planu finansowego niezwykle pomocny okaże się system do budżetowania.

Podsumowanie

Firmy bez solidnego budżetu często tracą czas na bezsensowne i chaotyczne działania. Pamiętaj, że dobrze zaplanowany budżet to oszczędność czasu. A nawet podwójną oszczędnością czasu jest zainwestowanie w program do budżetowania, który usprawnia działanie każdego przedsiębiorstwa.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki