Wygląd fizyczny ma duży wpływ na samopoczucie i postrzeganie przez innych ludzi. Jego nieodłącznym elementem jest biały, piękny uśmiech. Coraz więcej osób dostrzega jak ważna jest dbałość o estetykę oraz zdrowie uzębienia. Z tego właśnie względu rośnie liczba pacjentów regularnie odwiedzających gabinety ortodontyczne i noszących aparaty korygujące uzębienie.

Najlepszych specjalistów w tej dziedzinie można znaleźć na stronie tourmedica.pl. Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne?

Kiedy potrzebny jest aparat?

Aparat ortodontyczny to narzędzie służące do leczenia wad zgryzu. Jego stosowanie jest niezbędne wtedy, gdy lekarz stwierdzi nieprawidłowe ustawienie zębów dolnych i górnych względem siebie. Wady zgryzu mogą być wrodzone lub nabyte, ale niezależnie od przyczyn wymagają odpowiedniego leczenia, ponieważ mogą powodować uszkodzenia zębów i inne dolegliwości, wynikające np. z niewystarczającego rozdrabniania pokarmu. Po analizie zdjęcia rentgenowskiego lekarz określa, z jaką wadą boryka się pacjent i proponuje adekwatną metodę leczenia. Do najczęściej stwierdzanych dysfunkcji zalicza się zgryz otwarty, zgryz głęboki, tyłozgryz, zgryz krzyżowy oraz stłoczenie zębów. W każdym z tych przypadków konieczne jest leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego.

Kto może nosić aparat ortodontyczny?

Obecnie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dotyczących aparatów ortodontycznych. Istnieją zarówno modele przeznaczone dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Dzieciom najczęściej zalecane są aparaty ruchome, nazywane również wyjmowanymi, które zakładane są przede wszystkim na noc. Są one skuteczne w przypadku uzębienia mlecznego, mieszanego oraz stałego w tzw. fazie wczesnej.

Aparaty dla osób dorosłych to modele stałe, które zakładane są przez lekarza ortodontę. Przed ich założeniem konieczne jest wyleczenie wszystkich, nawet najmniejszych ubytków. Aparaty stałe mogę być wykonane z metalu lub innych materiałów, np. z białej porcelany. Przeciwwskazaniem do stosowania aparatu ortodontycznego są choroby przyzębia. Więcej na ten temat w artykule "Wszystko o bezpieczeństwie noszenia aparatu ortodontycznego".

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły