Wyposażając łazienkę, trzeba brać pod uwagę przede wszystkim jej metraż. To on zdecyduje, jaki rodzaj kabiny prysznicowej będziemy mogli zamontować. Najbardziej kuszące bywają modele bez brodzika, ze szklanymi, otwieranymi drzwiczkami. Nie zawsze jednak można pozwolić sobie na takie luksusy. Ograniczać może nas nie tylko wielkość łazienki, ale także grubość portfela. Dlatego producenci oferują bardzo szeroki wybór kabin prysznicowych. Każdy znajdzie model idealnie pasujący do jego łazienki.

Kabina z brodzikiem czy bez brodzika?

Swoje plusy mają oba rozwiązania – zarówno kabina prysznicowa z brodzikiem, jak i bez. Ta pierwsza często może zastąpić wannę, na przykład wtedy, kiedy trzeba wykąpać małe dziecko. Wybór brodzików jest niemal tak bogaty jak asortyment kabin. Można wybrać płytki bądź głęboki model i bez problemu dopasować go do swojej łazienki. Kabiny bez brodzika natomiast prezentują się bardziej designersko dzięki minimalizmowi. Są także łatwiej dostępne, co może mieć znaczenie zwłaszcza w przypadku osób starszych.

Jakie drzwi w kabinie prysznicowej?

Wybór kabiny prysznicowej pod kątem zastosowanych drzwi będzie w głównej mierze zależał od tego, jak dużą łazienką dysponujemy. Cechują się one szczelnością, dzięki czemu zapobiegają zalewaniu pomieszczenia przez natrysk. Najczęściej spotykanym rodzajem drzwi prysznicowych są drzwi przesuwne. Mogą stanowić je dwa skrzydła lub jedno. Tańsze modele bywają wykonane z plastiku, droższe – ze szkła. Poruszają się one na specjalnych rolkach po prowadnicach osadzonych na górze i na dole kabiny. Takie rozwiązanie pomaga zaoszczędzić miejsce, więc doskonale nadaje się do małych łazienek.

W większych pomieszczeniach swobodnie możemy wykorzystać drzwi skrzydłowe. Otwierają się one najczęściej na zewnątrz, więc wymagana jest przestrzeń, która na to pozwoli. Czasem przyjmują kształt drzwi wahadłowych – otwierających się zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz. To eleganckie rozwiązanie, którego niewątpliwym atutem jest higiena – w przeciwieństwie do drzwi przesuwnych, te nie posiadają trudno dostępnych prowadnic, w których gromadzą się zanieczyszczenia.

A może prysznic bez drzwi?

Bardzo kuszącą perspektywą są rozwiązania bez drzwi, czyli kabiny prysznicowe walk-in. Stanowią je dwie, trzy lub tylko jedna tafla szkła hartowanego, ograniczającego rozprzestrzenianie się wody. Najczęściej na ich montaż powinno się przewidzieć dużo miejsca, gdyż w ich pobliżu nie należy umieszczać żadnych narażonych na zmoczenie obiektów. To niewątpliwie eleganckie rozwiązanie, nadające naszej łazience nowoczesnego charakteru.

Więcej na: topsanit.pl

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły