Żyjemy coraz oszczędniej i bardziej ekologicznie. Zwracamy uwagę na segregowanie śmieci i mamy większą świadomość, że sposób, w jaki ogrzewamy dom, ma wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Na szczęście wcale nie oznacza to większych wydatków. Co więcej, nowe technologie pomagają jednocześnie być przyjaznym środowisku i oszczędzać. Jednym z takich rozwiązań są zbiorniki buforowe. Dlaczego absolutnie każdy powinien rozważyć ich zakup?

Co to jest zbiornik buforowy?

Na początek kilka słów o tym, czym jest zbiornik buforowy. To urządzenie akumulujące nadmiar energii wytworzonej przez źródła ciepła, niezależnie od jego rodzaju. Współpracuje z kotłami na paliwo stałe, kominkami z płaszczem wodnym, ale też ekologicznymi źródłami ciepła, takimi jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Dzięki świetnej izolacji termicznej może przechowywać energię do nawet kilku dni z niewielkimi stratami.

1. Oszczędzanie niezależnie od urządzenia grzewczego

W sezonie grzewczym na ogrzanie domu jednorodzinnego możemy wydać nawet kilka tysięcy złotych. Nic dziwnego, że szukamy coraz to nowych sposobów na oszczędzanie. Rośnie grono zwolenników alternatywnych źródeł energii, ale takie rozwiązania nie są wystarczające do tego, by samodzielnie zapewnić ciepło w domu.

Z pomocą przychodzą nieskomplikowane urządzenia, jakimi są zbiorniki buforowe. Ich działanie w prosty sposób pomaga zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Przede wszystkim, urządzenie nie dopuszcza do marnowania się ciepła, które, jak wiadomo, nie zawsze jest potrzebne do ogrzania domu w tym samym momencie, w którym zostanie wyprodukowane. Dzięki pomocy zbiornika buforowego możemy uzupełnić opał w kotle lub kominku wieczorem, a dom będzie ogrzewany bezobsługowo przez całą noc bez naszego nadzoru.

2. Sprawniejsza praca źródeł ciepła

Akumulowanie nadmiarów energii przez zbiorniki buforowe ma jeszcze jedną zaletę. W ten sposób urządzenie wpływa na dłuższą żywotność kotłów i kominków. Urządzenia grzewcze, aby osiągnąć maksymalną deklarowaną przez producenta sprawność, muszą pracować z mocą nominalną. W rzeczywistości mogą ją osiągnąć dopiero, gdy temperatura na zewnątrz spada do około -20°C, czyli przez maksymalnie kilka dni w roku. W pozostałe dni ich średnia moc wynosi około 50-60%. Co to oznacza? Że nawet połowa opału jest marnowana!

Na spalanie z mocą nominalną, bez względu na temperaturę na zewnątrz, pozwalają zbiorniki buforowe. Kocioł lub kominek może nagrzewać wodę niezależnie od tego, czy jest na nią aktualne zapotrzebowanie. W ten sposób pracuje on z mocą nominalną, a pozostałości opału nie osadzają się w przewodzie kominowym ani nie są spalane bez pożytku. Z nadmiaru ciepła możemy skorzystać wtedy, kiedy będziemy chcieli dogrzać wnętrza.

3. Zbiornik buforowy podgrzeje też wodę użytkową

Zalety zbiornika buforowego nie kończą się na akumulowaniu nadwyżek energii. Ciepło zgromadzone w urządzeniu można wykorzystać też do ogrzania cwu – ciepłej wody użytkowej. Zbiornik wykorzystuje technologię przepływowego ogrzewania wody, dzięki czemu pojawia się ona w kranie natychmiast po jego odkręceniu, i to niezależnie od liczby użytkowników korzystających z niej w tym samym czasie. Ma to jeszcze jedną zaletę. Przez to, że woda nie „stoi” w zbiorniku, nie tworzy się, niebezpieczne dla zdrowia, zjawisko bakterii Legionella.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły