Na ulicach pojawia się coraz więcej samochodów z przyciemnionymi szybami. I choć takie rozwiązanie stereotypowo kojarzy się głównie z politykami i biznesmenami, warto z niego skorzystać nie tylko dla zachowania prywatności. Dla kogo zatem jest przeznaczone przyciemnianie szyb? Komu powierzyć wykonanie tego typu usługi i jak przyciemnić szyby w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa?

Nie tylko dla zachowania prywatności

Przyciemnione szyby rzeczywiście chronią prywatność kierowcy oraz pasażerów pojazdu. To jednak tylko pierwsza z wielu korzyści, które czekają na właścicieli pojazdów decydujących się na takie rozwiązanie. Jakie są pozostałe zalety?

Warto rozpocząć od kwestii estetyki. Zaciemnienie szyb w pojeździe powoduje, że bez względu na markę, klasę czy rocznik, auto prezentuje się bardziej elegancko. Dlatego na tego typu usługę często decydują się osoby, które tuningują swoje auto czy też zmieniają kolor jego karoserii.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że są jeszcze inne, o wiele bardziej praktyczne zalety przyciemniania szyb. Najważniejsze z nich to:

  • wolniejsze nagrzewanie się wnętrza pojazdu w słoneczne i upalne dni – dzieje się tak, ponieważ przyciemnione szyby odbijają promienie słoneczne, nie pozwalając im się dostać do wnętrza auta;
  • znacznie wolniejsza utrata ciepła wewnątrz pojazdu zimą – przyczyna jest dokładnie taka sama jak powyżej;
  • większy komfort jazdy w słoneczne dni – mniejsze problemy z ograniczoną widocznością, gdy światło słoneczne jest zbyt mocne a także w przypadku, gdy kierowca nie założy okularów przeciwsłonecznych (czołową szybę można, zgodnie z przepisami, przyciemnić maksymalnie o 30%, jednak tyle wystarczy, aby zmniejszyć ryzyko oślepienia w słoneczny dzień)
  • lepsze zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą – choć samo przyciemnienie nie utrudnia złodziejowi dostania się do pojazdu, nie pozwala mu zajrzeć do wewnątrz i dostrzec np. pozostawionej na siedzeniu torebki, portfela czy radia, co może zmniejszać prawdopodobieństwo włamania.

Wynika z tego, że zaciemnienie szyb rozważać mogą właściciele wszystkich pojazdów. Ale aby być w pełni zadowolonym z efektu tego zabiegu, warto wybrać zaufany warsztat samochodowy – taki, w którym zaciemnienie zostanie wykonane i precyzyjnie, i w zgodzie z prawem.

Obowiązujące przepisy prawne

Przyciemnienie szyb jest zgodne z obowiązującym w Polsce prawem; istnieją jednak pewne obostrzenia, do których należy się dostosować. Zgodnie z przepisami:

  • szyba przednia oraz szyby boczne z przodu nie mogą zostać całkowicie zaciemnione – muszą zachować przepuszczalność światła na poziomie 75% (przednia) i 70% (boczne);
  • szyby tylne mogą zostać nawet całkowicie zaciemnione, pod warunkiem, że samochód jest wyposażony w lusterka boczne;
  • szyb przednich nie można oklejać folią – przyciemnienie może więc zostać wykonane tylko metodą piecowej metalizacji.

Co się stanie w sytuacji, gdy pojazd z nieprawidłowo przyciemnionymi szybami zostanie zatrzymany do kontroli? Jeżeli szyby zostały oklejone folią, wystarczy ściągnięcie okleiny. Gorzej jednak, jeżeli nieprawidłowo została wykonana piecowa metalizacja – wówczas pojazd przed powrotem do ruchu będzie musiał mieć wymienione szyby.

Wniosek? Przyciemnianie szyb to korzystne rozwiązanie – pod warunkiem, że prace związane z nadaniem im odpowiedniego zaciemnienia zostaną wykonane przez zaufany i sprawdzony warsztat.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły