Bez dobrego, domowego żurku trudno sobie wyobrazić polską kuchnię, a na stole podczas śniadania wielkanocnego żurek to pozycja obowiązkowa. Przepis na tę bardzo popularną i smaczną zupę nie jest zbyt skomplikowany nawet dla osób, które nie mają dużego doświadczenia kulinarnego. Zatem domowy, smaczny żurek na Wielkanoc, to pozycja obowiązkowa.

Żurek – od czego zacząć?

Podstawą, od której trzeba zacząć gotowanie żurku jest dobry zakwas żytni. Można go przygotować samodzielnie z mąki żytniej wymieszanej z ciepłą wodą, czosnkiem i zielem angielskim. Zakwas z tej mieszanki będzie gotowy po trzech dniach.

Można również użyć gotowego zakwasu butelkowanego. Zakwas jest tym składnikiem, który sprawia, że żurek ma odpowiednią konsystencję i charakterystyczny kwaśny smak.

Żurek – przepis podstawowy dla czterech osób

Najlepszy żurek powstaje na bazie wywaru z dobrej gatunkowo białej kiełbasy. Zatem jeśli kupimy dobre mięso, to połowa sukcesu będzie już za nami.

Przepis, jak przygotować żurek – krok po kroku:

  1. Do czterech szklanek wody należy dodać cztery białe kiełbasy, ziele angielskie, liść laurowy i gotować około godziny.
  2. Łyżkę oleju rzepakowego rozgrzać w rondelku i zeszklić pokrojoną w kosteczkę dużą cebulę z posiekanymi dwoma ząbkami czosnku.
  3. Zawartość rondelka przełożyć do garnka z wywarem, dodać 0,5 litra zakwasu, doprawić solą, pieprzem oraz majerankiem i gotować jeszcze około pół godziny. Efektem jest pyszny i smakowity żurek.

Dodatki do żurku – według indywidualnego smaku

Oczywiście obowiązkowym dodatkiem do żurku jest pokrojona w plasterki biała kiełbasa oraz ugotowane na twardo jajko, ale można dodać inne produkty, aby urozmaicić i uatrakcyjnić smak.

Świetnym dodatkiem podnoszącym walory smakowe, jest chrzan tarty lub w postaci wiórków, a także kwaśna, gęsta śmietana. Można również dodać podsmażony wędzony boczek lub kiełbasę.

Ze smakiem żurku doskonale komponują się także pieczarki lub grzyby leśne, które należy pokroić w paseczki i podsmażyć przed dodaniem do zupy.

Jeśli żurek ma być gęstym, treściwym daniem, można dodać do niego pokrojone w kostkę i ugotowane wcześniej ziemniaki. Tak przygotowany, z powodzeniem może być głównym daniem obiadowym.

Smacznego!

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki