Podstawą sprawnego działania w biznesie jest pieniądz. To dzięki płynności finansowej przedsiębiorcy są w stanie prowadzić działalność, inwestować czy chociażby wypłacać pensje swoim pracownikom. Niestety, owa płynność nie zawsze jest w pełni zależna od działań inwestora. Zwłaszcza małe firmy mogą napotkać trudności spowodowane nieterminową spłatą zobowiązań przez partnerów biznesowych. Jak się przed tym uchronić? Rozwiązaniem może się okazać faktoring dla firm.

Faktoring – jak to działa?

Czym zajmują się firmy faktoringowe? Zasada ich działania jest następująca. Wykupują one od klientów nieprzeterminowane zobowiązania, które powstały w wyniku świadczenia usług ich odbiorcom. Kontrahenci nie zawsze wywiązują się z obowiązku spłaty należności w wyznaczonym terminie. W takiej sytuacji faktor odkupuje zaległość, wypłacając przy tym przedsiębiorcy odpowiednią część jej wartości (może to być od 60 do 90%). Reszta należności wpłynie na firmowe konto w chwili, gdy płatnik ureguluje wszystkie należności.

Finansowa niezależność Twojej firmy

Rozwiązanie umożliwia zwiększenie obrotów firmy bez potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów związanych np. z kredytem. Pieniądze automatycznie trafiają do przedsiębiorcy po dokonaniu transakcji. W tym czasie może on dowolnie obracać dostępnymi środkami, zamiast czekać na moment, w którym usługobiorca zrealizuje płatność. Koszt samego faktoringu także nie jest wysoki, ponieważ opłata wiąże się bezpośrednio z wielkością rzeczywistej sprzedaży.

Płynność finansowa a atrakcyjniejsza oferta

Elastyczność w kontaktach handlowych jest niezwykle istotna i przyczynia się do wzrostu konkurencyjności firmy na rynku. Faktoring wpływa także na ten aspekt funkcjonowania przedsiębiorstw. Wykupowanie faktur sprawia, że przedsiębiorcy mogą oferować swoim klientom wydłużenie terminów płatności. Dzięki temu zabezpieczona finansowo działalność może bez obaw dokonywać kolejnych inwestycji, natomiast usługobiorca nie musi już obawiać się o obowiązek szybkiego wypłacania zaległości.

Co jeszcze oferują firmy faktoringowe?

Faktoring dla firm może się wiązać z szeregiem dodatkowych usług. Przede wszystkim daje możliwość oceny wypłacalności naszego potencjalnego partnera w biznesie. Jest to usługa niezwykle przydatna, ponieważ minimalizuje ryzyko podjęcia nierentownej współpracy. Dodatkowo nie wszystkie umowy muszą podlegać przymusowi faktoringu. Przedsiębiorca sam może zdecydować, które z podpisanych zobowiązań wymagają zabezpieczenia.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły