Podejmując decyzję o zapisie na kurs operatora wózka widłowego należy być przygotowanym na sporą dawkę wiedzy teoretycznej oraz niezbędną, aby zdać egzamin i prowadzić wózki, wiedzę praktyczną.

W poniższym artykule znajdziesz szereg podpowiedzi na, co zwrócić szczególną uwagę podczas szkolenia, tak aby egzamin przed komisją UDT zdać śpiewająco, a w niedługiej przyszłości rozpocząć z powodzeniem pracę operatora wózków widłowych!

Jeśli jesteś jedną z osób, której zdarzało się często “wagarować” podczas zajęć z kursu operatora wózka widłowego, nic straconego! Wystarczy, że zwrócisz uwagę na kilka podstawowych kwestii, które przedstawiamy w poniższym artykule.
Jeśli pilnie uczestniczyłeś w szkoleniu, tym lepiej! Niniejszy artykuł będzie stanowił dla Ciebie powtórkę przed przystąpieniem do egzaminu.

Szkolenie to nie egzamin!

Na wstępie warto zaznaczyć, iż ukończenie kursu operatora wózka widłowego nie sprawia, że od razu się nim stajesz! Aby zdobyć stosowne uprawnienia, konieczne jest zdanie państwowego egzaminu przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego, która profesjonalnie oceni Twoją wiedzę i opanowanie umiejętności poruszania się wózkiem widłowym. Tylko po zdaniu takiego egzaminu możesz uzyskać respektowane na terenie całej Europy dokumenty poświadczające Twoje umiejętności! Pamiętaj, że w świetle prawa tylko osoby, które zdały egzamin przed komisją UDT lub posiadają zakładowe uprawnienia (obowiązujące tylko i wyłącznie na terenie zakłady pracy, który je wystawił) mogą prowadzić wózki widłowe i pracować w charakterze operatorów pojazdów Manitou, Cesab czy Toyota-Widłowe.
Niepodejście do egzaminu lub jego negatywny wynik skutkuje brakiem posiadania koniecznych uprawnień! Warto pamiętać o tym, robiąc kurs operatora wózka widłowego.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Zapewne słyszałeś to nie raz w trakcie odbywania szkoleń. Warto jednak skoncentrować się na tym punkcie. W trakcie kursu operatora wózka widłowego wszyscy kursanci muszą przejść psychotesty, których elementem jest rozmowa ze specjalistą psychologiem, który ma ocenić Twoją odpowiedzialność oraz odporność na stres.
Pośpiech, brak doświadczenia oraz nadmierna pewność siebie to źli doradcy w pracy na wózkach widłowych, w której bardzo łatwo o wypadek.

Istnieje kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, których należy się trzymać zawsze i bezwarunkowo a ich znajomość może przydać się także w czasie egzaminu:
a) przed rozpoczęciem pracy wózka widłowego, należy sprawdzić stan techniczny pojazdu. Wszelkie awarie należy bezzwłocznie zgłaszać i/lub usuwać,
b) ładunek zawsze powinien być rozmieszczony bezpiecznie, zawsze centralnie na widłach,
c) podczas transportowania ładunku należy przemieszczać się powoli, przy jednoczesnym przechyleniu wózka widłowego na tył,
d) bezwzględnie zabrania się przewożenia ludzi na widłach wózka,
e) podczas tankowania wózków spalinowych (takich jak np.: www.manitou24.pl/30-spalinowe-wozki-widlowe) zabrania się operatorowi przebywać wewnątrz pojazdu,
f) należy unikać załadunku towarów na pochyłym terenie, gdyż może on sprzyjać przechyłowi wózka;
g) zawsze podczas pracy na wózku widłowym należy być stosownie ubranym - w kask, uniform oraz buty ochronne.
Jest to zaledwie część zaleceń, które poznaje się w trakcie kursu operatora wózka widłowego. Jednocześnie, zarówno na egzaminie teoretycznym, jak i praktycznym kursanci bywają często proszeni o przedstawienie podstawowych zasad bezpieczeństwa w pracy na wózkach widłowych.

Jak sprawdzić stan techniczny wózka?

Sprawdzanie stanu technicznego wózka jest obowiązkowym elementem, od którego zawsze powinno rozpoczynać się obsługę pojazdu. Wiele osób oblewa praktyczną część egzaminu na wózki widłowe, ponieważ przed przystąpieniem do wykonywania manewrów zapominają o sprawdzeniu stanu pojazdu.
Co należy sprawdzić przed przystąpieniem do jazdy wózkiem widłowym?

 • poziom płynu chłodniczego;
 • poziom paliwa na desce rozdzielczej;
 • poziom oleju silnika;
 • sprawność hamulca, sprzęgła i hamulca ręcznego;
 • ustawienie fotela operatora wózka;
 • klakson;
 • działanie świateł i kierunkowskazów;
 • dobry stan techniczny masztu.

Są to podstawowe elementy, których funkcjonowanie poznaje się zazwyczaj podczas kursu operatora wózka widłowego i na, które koniecznie należy zwrócić uwagę!
Tylko w przypadku, jeśli egzaminator z komisji UDT zaleci inaczej (np. mówiąc, iż “wózek jest sprawny technicznie, sprawdzony, można przystąpić do wykonywania manewrów”), można zrezygnować przed egzaminem ze sprawdzania stanu technicznego pojazdu.

Budowa wózka widłowego

Kolejnym ważnym i niezbędnym do zaliczenia egzaminu elementem jest znajomość budowy wózka widłowego. Jest to również jeden z najczęściej powtarzanych tematów na kursie operatora wózków widłowych, gdyż egzaminatorzy wymagają bezwzględnie znajomości poszczególnych elementów budowy wózków. Jednocześnie trudno sobie wyobrazić prawidłowe zrozumienie przepisów i zasad kierowania pojazdem bez zaznajomienia się z prawidłową terminologią.
Poniżej uniwersalny schemat budowy wózka widłowego (wózka widłowe elektrycznego, takiego jak np. www.cesab.pl/55-wozki-widlowe-elektryczne) wraz ze wszystkimi najważniejszymi elementami:

Umiejętności praktyczne

Równie ważne co umiejętności teoretyczne i znajomość podstaw BHP są umiejętności praktyczne przyszłego operatora wózka widłowego. Im też poświęcona jest druga część egzaminu. Każdy kandydat przystępujący do zdawania go powinien (już w trakcie kursu operatora wózków widłowych) mieć opanowane:

 • płynne ruszanie i zatrzymywanie się (także na pochyłym terenie);
 • bezkolizyjne wykonywanie slalomu pomiędzy przeszkodami np. pachołkami - zarówno przodem jak i tyłem;
 • prawidłowe wykonywanie manewru podnoszenia i opuszczania ładunków na widłach;
 • bezpieczny transport ładunków.

Bardzo ważne, aby każdy uczestnik kursu operatora wózków widłowych wykazywał się zarówno dobrą koordynacją, jak i szybkimi reakcjami oraz trzeźwością umysłu w kryzysowych sytuacjach. Z tej przyczyny od uczestników kursu operatora wózków widłowych wymaga się nienagannej sprawności psychoruchowej, dobrego słuchu i wzroku oraz braku wszelkich przeciwwskazań do wykonywania tego typu pracy.

Charakterystyka stanowiska pracy

Ukończenie kursu operatora wózka widłowego oraz pozytywne zaliczenie egzaminu stanowi prostą przepustkę do uzyskania posady magazyniera czy operatora wózków. Pomimo iż, obecnie zainteresowanie tego typu stanowiskiem cieszy się dość dużym powodzeniem, warto pamiętać o specyfice tej pracy (jest to praca fizyczna) oraz o podstawowych zadaniach, należących do większości osób na tym stanowisku.
Co należy do obowiązków operatora wózka widłowego?

 • stworzenie oraz regularne uzupełnianie dziennika konserwacji wózka;
 • przechowywanie księgi rewizyjnej pojazdu;
 • nadzór nad stanem technicznym wózka;
 • konserwacja pojazdu;
 • wykonywanie obowiązków związanych z charakterem pracy na tym stanowisku (przewożenie, układanie ładunków);
 • inne dodatkowe prace magazynowe (wg wymagań pracodawcy zawartych w umowie).

Podsumowanie

Kurs operatora wózka widłowego stanowi jedno z bardziej wymagających szkoleń, choć jego elementy można porównać do odbywania szkolenia na prawo jazdy. Posiadanie dokumentu prawa jazdy nie jest natomiast konieczne, aby ubiegać się o uprawnienia na wózki widłowe.
Do kursu operatora wózka widłowego mogą przystępować zarówno kobiety, jak i mężczyźni, gdyż manewrowanie i sprawne poruszanie się wózkiem nie wymaga zwiększonej tężyzny fizycznej. Natomiast warto pamiętać, iż sama praca na stanowisku magazyniera/operatora jest pracą fizyczną i pracodawca może wymagać od pracowników również wykonywania innych zadań poza prowadzeniem wózka widłowego. Co warto wziąć pod uwagę, jeszcze zanim zdecydujesz się zapisać na kurs operatora wózka widłowego!