Jest kilka ważnych powodów, dla których warto dokonać rzetelnej wyceny nieruchomości.

Powody dokonania wyceny nieruchomości
Dzięki wycenie nieruchomości poznajemy jej wartość, która może być później potrzebna w różnych sytuacjach. Kiedy na przykład? O wycenę nieruchomości upomni się bank, zanim udzieli nam kredytu hipotecznego. Jest to jedna z tych sytuacji, kiedy rzeczoznawcę majątkowego zatrudniamy nie my sami, ale właśnie bank, ewentualnie angażuje do tego własnych pracowników. Wartość nieruchomości jest także czynnikiem niezbędnym dla określenia wartości podatku czy czynszu, w związku z tym będziemy zmuszeni udać się po pomoc do specjalisty. Inne czynności, dla których wycena będzie potrzebna to na przykład sprzedaż nieruchomości oraz podział majątku w przypadku rozwodu.

Od czego zależy koszt wyceny nieruchomości
Koszt wyceny nieruchomości nie jest ustalony z góry. Chyba, że wycena dokonywana jest na potrzeby postępowania sądowego, wtedy koszta są określone ustawowo, Sąd może ewentualnie dokonać ich podwyższenia. Powoduje to też często, że realnie, w takim postępowaniu, ogólne koszta są wyższe, niż gdyby zatrudnić rzeczoznawcę prywatnie. W tym właśnie wypadku, kiedy sami zlecamy wycenę, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, cena będzie zależeć od stopnia skomplikowania sprawy - im więcej czynności podjąć musi rzeczoznawca, tym drożej wyceni swoje usługi. Wpływ będzie mieć na to rodzaj nieruchomości, cel dokonania wyceny, konieczność opłat, koszty dojazdu do nieruchomości, skomplikowanie skompletowania dokumentów. Zazwyczaj taniej jest też zatrudnić rzeczoznawcę z dużego miasta, gdzie jest większa konkurencja, a co za tym idzie - lepsze oferty jeśli chodzi o cennik. Szukając rzeczoznawcy majątkowego warto sprawdzić opinie, jakie ma dany specjalista i wybrać kogoś, kto cieszy się renomą w branży.

 

Warto zajrzeć na portal Kataster360.pl. Dotyczy on między innymi kwestii związanych z wyceną nieruchomości oraz z rzeczoznawcami majątkowymi. Jeśli nie mamy doświadczenia w tych sprawach, dobrze jest przejrzeć artykuły dostępne na stronie, ze szczególnym uwzględnieniem tych treści, które dotyczą zmieniających się przepisów prawnych.

Foto: Fotolia

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły