Internet mobilny przydaje się głównie poza domem, choć ciągle rośnie liczba osób decydujących się stosować go jako alternatywę dla kablowych łączy internetowych. Szybka transmisja danych sprawia, że w przypadku użytkowników domowych nie ma już większej różnicy pomiędzy internetem kablowym a mobilnym.

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty, warto rozważyć trzy dostępne opcje: standardową umowę, usługę na kartę lub wybór darmowego internetu, którą – pod pewnymi warunkami – może otrzymać każdy mieszkaniec Polski. Wbrew pozorom, ta ostatnia opcja wcale nie musi być najkorzystniejsza.

Abonament: duży pakiet danych w rozsądnej cenie

Korzystając sporo z internetu poza domem, powinniśmy pochylić się przede wszystkim nad ofertami abonamentowymi. Za ok. 50 zł możemy cieszyć się internetem bez limitu, dobierając do oferty router w korzystnej cenie – nawet za 1 zł. Jeżeli zadowoli nas mniejszy pakiet i będziemy korzystali z mobilnego dostępu do sieci tylko na jednym urządzeniu, zapłacimy niecałe 40 zł miesięcznie, otrzymując router prawie za darmo. Ponadto, jeżeli mamy podpisaną umowę abonamentową z operatorem, możemy często liczyć na dodatkowe rabaty na internet mobilny.

 

Na kartę: wydatki pod kontrolą

Jeżeli korzystasz z internetu mobilnego jedynie od czasu do czasu, mogą zainteresować Cię różne oferty bez stałego zobowiązania. Najbardziej typowym rozwiązaniem jest umowa na kartę: płacisz za tyle, ile wykorzystasz. Musisz tylko wcześniej doładować swoje konto. Za 50 zł można kupić pakiet rzędu 25GB do wykorzystania w ciągu trzech miesięcy. U niektórych operatorów pojawiają się też pakiety ważne „do ostatniego megabajta”.

Niektórzy operatorzy telekomunikacyjni wprowadzają na rynek innowacyjne usługi, które wykraczają poza tradycyjny podział na internet mobilny w wersji na kartę i abonament. Zrobił tak np. Play, przedstawiając swój „Internet elastyczny”. To usługa, dzięki której kupujemy 10GB za 10zł, a gdy nie korzystamy z internetu… po prostu nie płacimy.

 

Darmowy internet: czy warto?

Firma Aero2 na postawie umowy z rządem oferuje bezpłatny dostęp do internetu (BDI). Darmowa usługa będzie dostępna do 2019 roku. Wydaje się, więc, że jest to rozwiązanie idealne dla osób sporadycznie korzystających z internetu mobilnego. W rzeczywistości wygląda to jednak nieco inaczej. Przede wszystkim ze względu na ograniczenia tej oferty. Zgodnie z ustaleniami ze stroną rządową minimalny transfer to zaledwie 256 kb/s, a maksymalny 512 kb/s. Dla porównania, Internet LTE pozwala na transfer z szybkością nawet 498 Mb/s, czyli ok. 62 000 kb/s. Poza niską prędkością, musimy liczyć się z koniecznością przerwania połączenia po 60 minutach i nawiązywania go od nowa. Czasochłonny i dość kosztowny jest również proces rejestracji karty. Za jej przesyłkę zapłacimy 14 zł, a depozyt (płatny na inne konto) to kolejne 20 zł, nie wspominając w ogóle o tym, że sprzęt (router, modem) musimy kupić sobie we własnym zakresie. Biorąc pod uwagę fakt, że w ofertach komercyjnych możemy mieć szybki internet mobilny za 10 zł miesięcznie bez dodatkowych warunków, darmowa oferta Aero2 jest znacznie mniej atrakcyjna niż się to może początkowo wydawać.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły