Ponad 70 proc. Polaków ma świadomość, jak ważne jest gromadzenie środków z myślą o przyszłości, ale tylko 50 proc. osób faktycznie odkłada oszczędności.

Jeżeli chcesz dołączyć do grona aktywnie oszczędzających, sprawdź od czego zacząć.

Wcale nie musisz zarabiać ponad przeciętną, aby móc gromadzić środki „na czarną godzinę”. Wystarczy każdego miesiąca odkładać pewną sumę, by na koniec roku wyjść „na plus”.

Od czego zacząć oszczędzanie?

Pierwszym krokiem do skutecznego oszczędzania jest analiza swoich dochodów oraz kosztów. Dzięki temu uświadomisz sobie, że część wydatków w ciągu miesiąca jest niepotrzebna. Eliminując je, będziesz w stanie wygospodarować jeszcze więcej środków na oszczędności.

Konto oszczędnościowe dobre na początek

Jeśli dopiero zaczynasz oszczędzać, załóż konto oszczędnościowe. Dzięki temu będziesz systematycznie odkładać mniejsze sumy – tak, by móc niebawem założyć lokaty terminowe.

Wybierając konto oszczędnościowe, zwróć uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania. Istotną rolę odgrywają pobierane przez bank opłaty. Najlepiej, gdy nie będziesz ponosił żadnych kosztów z tytułu posiadania rachunku – wówczas cały wypracowany zysk powiększy Twój kapitał.

Lokaty terminowe – efektywne pomnażanie dużych kwot

Jeżeli na Twoim koncie oszczędnościowym zgromadzi się już spora kwota, wówczas możesz iść o krok dalej, tj. wybrać lokaty terminowe. Jako że często są one wyżej oprocentowane niż zwykłe rachunki oszczędnościowe, możesz zyskać jeszcze więcej.

Przykład. Załóżmy, że wybierasz lokatę Lojalny Bank z oferty Raiffeisen Polbank. Oprocentowana na poziomie 1,6%, pozwala zarobić 296 zł w ciągu 6 miesięcy przy kwocie 37 tys. zł.

Wybierając lokaty terminowe, zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie. Znaczenie ma także minimalna i maksymalna kwota depozytu, czas trwania umowy oraz sposób kapitalizacji odsetek. Warto bowiem mieć świadomość, że są to czynniki pośrednio wpływające na wysokość zysków.

Zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać lokaty mimo niewysokiego oprocentowania? To forma oszczędzania, która:

  • pozwala pomnażać nawet niewielkie kwoty
  • gwarantuje bezpieczeństwo kapitału
  • przynosi pewne zyski.

Gromadzenie środków na lokacie nie wiąże się zatem z żadnym ryzykiem. Dzięki temu możesz systematycznie pomnażać gromadzony kapitał – tak, by stworzyć solidną poduszkę finansową.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły