Choć w urządzaniu mieszkania możemy naprawdę puścić wodze fantazji, rozmiar poszczególnych pomieszczeń może nas czasem mocno ograniczyć.

Dobrze wykorzystaj przestrzeń
Im mniej przestrzeni mamy do wykorzystania, tym lepiej powinniśmy ją zagospodarować. W niewielkiej kuchni świetnie sprawdzą się meble w zabudowie. Takie "szyte na miarę" szafki, szuflady, półki pozwolą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Żeby optycznie zwiększyć kuchnię, można zastosować kilka trików. Modne są ostatnio meble z płyty MDF/PCV. Jeśli wybierzemy fronty z gładkiej, odbijającej światło powierzchni, właśnie ten efekt odbijania światła spowoduje, że przestrzeń optycznie się powiększy. Warto też decydować się na jasne barwy, zarówno jeśli chodzi o meble, jak i kolory ścian. Jeżeli w kuchni mamy jakąś wnękę - ją też warto zabudować, na przykład półkami, albo umieścić tam jakiś sprzęt AGD. W małej kuchni trzeba też jakoś rozwiązać kwestię miejsca do siedzenia. Jeśli kuchnia stanowi tak naprawdę aneks kuchenny, można wyższe, niemalże barowe krzesła umieścić przy jednym z blatów, umieszczając kuchenną wyspę, pomiędzy właściwym aneksem a sąsiadującym z nim pomieszczeniem.

Sprzęty AGD
W kuchni najwięcej miejsca zajmują sprzęty AGD. Dlatego też trzeba się dobrze zastanowić jak technicznie rozwiązać tę kwestię. Przede wszystkim, warto wybrać mniejszą niż dwuskrzydłową lodówkę, która z łatwością zmieści się między szafkami. Sporo miejsca w kuchni zabiera też zawsze kuchenka. Może więc warto zdecydować się na przykład na kuchenkę nastawną. Wiele osób myli takie kuchenki z kuchenkami turystycznymi. To jednak dwa różne rodzaje. Kuchenka turystyczna jest jednopalnikowa, elektryczna, co nie zmienia faktu, że z powodzeniem można na niej gotować - ma termostat oraz możliwość ustawienia temperatury płyty aż do 500 stopni. Z kolei kuchenka nastawna jest zazwyczaj trochę większa - posiada dwa palniki, co znacznie ułatwia proces gotowania, w którym przecież przygotowujemy jednocześnie kilka elementów posiłku. Ponadto, kuchenka gazowa jest zasilana gazem, a więc korzystanie z niej oszczędza energię elektryczną. Warto jako ciekawostkę dodać, że oba rodzaje kuchenek są w pełni mobilne - można je więc zabrać ze sobą, jeśli wybieramy się na przykład na kemping i planujemy sami sobie gotować. Różne rodzaje kuchenek zobaczyć można pod adresem emag.pl/kuchenki-gazowe-elektryczne-nastawne-turystyczne/c. Sklep oferuje wysokiej jakości sprzęty, które posłużą nam przez długie lata. Warto dodać, że w małej kuchni zainwestować można też w elektryczny piekarnik, który także nadaje się na przykład do postawienia na blacie i jest dużo mniejszy, niż klasyczny piekarnik w zabudowie.

Mistrzostwo w przechowywaniu
Problemem w zasadzie każdej kuchni, małej i dużej, jest przechowywanie. Niezliczona jest ilość naczyń, akcesoriów, i różnych przydatnych drobiazgów, które mnożą się z czasem. Dlatego koniecznie trzeba wypracować sobie sprytny system przechowywania. Dobrym rozwiązaniem są organizery do szuflad - pomogą one tak poukładać drobiazgi, żeby ich znalezienie było jak najprostsze. Generalnie warto zauważyć, że lepszym rozwiązaniem są głębokie szuflady, niż półki w szafkach - w szufladach łatwiej jest się zorganizować. Drobne przedmioty - przyprawy, puszeczki z herbatą, kubki, przechowywać można na półkach, dodatkowo, dzięki kolorowym wzorom staną się one elementem dekoracyjnym. Dobrym rozwiązaniem są też pudełka do przechowywania różnych rzeczy - dzięki temu foremki, drobne akcesoria kuchenne nie pogubią się "w czeluściach" szafek.

Mała kuchnia może być najprzytulniejszym miejscem w mieszkaniu. Rozsądnie urządzona będzie też funkcjonalna i praktyczna, sprawiając, że gotowanie stanie się czystą przyjemnością. Dlatego warto przemyśleć jej zagospodarowanie bardzo uważnie.

 

 

 

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły