Księga wieczysta to publiczny rejestr nieruchomości. Prowadzona jest przez sąd rejonowy właściwy dla lokalizacji nieruchomości.

Dla kupujących mieszkanie, dom lub działkę, weryfikacja zawartych w księdze informacji jest niezbędna dla zachowania bezpieczeństwa transakcji. Zakup nieruchomości to zwykle ogromny wydatek, często finansowany kredytem lub oszczędnościami gromadzonymi przez całe życie. By ich nie stracić, konieczne jest dokładne sprawdzenie księgi wieczystej przed finalizacją transakcji.

Dostęp do księgi wieczystej

Księgi wieczyste są jawne, co oznacza, że każdy zainteresowany nieruchomością, może uzyskać wgląd do prowadzonej dla niej księgi. W tym celu może udać się do sądu rejonowego lub starostwa powiatowego i złożyć stosowny wniosek. Może również skorzystać z wyszukiwarki ksiąg wieczystych dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Wystarczy, że zna numer danej księgi. A co, jeśli go nie posiada? Nic straconego! Ustali go na podstawie adresu nieruchomości lub numeru ewidencyjnego działki. To, w jaki sposób dotrzeć do księgi, szczegółowo wyjaśnia strona internetowa Ksiegiwieczyste.edu.pl, która jednocześnie jest skarbnicą wiedzy na temat ksiąg wieczystych.

Jak czytać księgę wieczystą nieruchomości?

Księga wieczysta zawiera informacje odnoszące się do stanu prawnego nieruchomości. By zyskać pewność, że zakup nieruchomości nie stanie się dla nas źródłem poważnych kłopotów w przyszłości, powinniśmy dokładnie zweryfikować jej treść. Księga składa się z kilku działów. Pierwszy nosi tytuł „Oznaczenie nieruchomości” i ujawnia dane ewidencyjne: to w nim podany jest adres nieruchomości, jej powierzchnia, przeznaczenie, liczba pomieszczeń itd. W drugim dziale („Własność”) znajdziemy informację na temat właścicieli nieruchomości. Jeśli objęta jest ona współwłasnością, taka informacja również zostanie w tym dziale podana. Weryfikując imię, nazwisko i numer pesel właściciela, upewnimy się, że osoba, która się za niego podaje, rzeczywiście nim jest. W przypadku kilku właścicieli wszyscy muszą wyrazić zgodę na sprzedaż nieruchomości. Kolejny, trzeci dział księgi wieczystej odnosi się do ograniczeń i obciążeń nieruchomości prawami osób trzecich. Wyszczególnione są w nim obciążenia komornicze, dzierżawy, prawo pierwokupu, dożywocia itp. W czwartym dziale, zatytułowanym „Hipoteka”, znajdziemy informacje o obciążeniach hipotecznych nieruchomości. Przed sfinalizowaniem transakcji powinniśmy upewnić się, że wszelkie wpisy o obciążeniach hipotecznych zostały wykreślone. W przeciwnym wypadku może okazać się, że w przyszłości przyjdzie nam spłacać nie nasze długi.

Na końcu każdej księgi znajdują się wzmianki. Informują nas, że do sądu rejonowego prowadzącego daną księgę, złożony został wniosek o dokonanie nowego wpisu. Nim podpiszemy umowę kupna nieruchomości, powinniśmy upewnić się, czego dany wniosek dotyczy. Może się bowiem okazać, że w ostatnim momencie nieruchomość objęta została hipoteką lub prawami osób trzecich.

Foto: Fotolia

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły