Zanim zaczniesz malować, upewnij się, że powierzchnia każdej ze ścian jest w dobrym stanie, gdyż nawet najlepsza farba nie przykryje nierówności, pęknięć oraz dziur.

Jak przygotować ściany do malowania, żeby cieszyć się idealnie gładką powierzchnią? Podpowiadamy!

Przygotowanie powierzchni ścian do malowania – krok po kroku

Zabezpieczenie powierzchni

Za pomocą folii i taśmy malarskiej zabezpiecz podłogę, okna, gniazdka elektryczne oraz meble, których nie da się na czas malowania wynieść z pokoju. Zdejmij ze ścian wszystko, co na nich wisi np. półki, obrazy lub plakaty. Usuń gwoździe i śruby.

Zerwanie tapet (opcjonalnie)

Tapety warto zerwać, jeśli są uszkodzone, gdyż w takim przypadku pokrycie ich farbą nie przyniesie zadowalających efektów. Wykorzystaj specjalistyczne płyny do usuwania tapet. Jeżeli tapeta nie jest zniszczona, możesz pokryć ją farbą, uzyskując ciekawy efekt dekoracyjny (dotyczy tapet przeznaczonych do malowania).

Usunięcie zabrudzeń oraz starych powłok

Sprawdź, czy w ścianie nie ma dziur i ubytków np. po gwoździach. Jeżeli są, należy je wypełnić warstwą szpachlową, a następnie, po wyschnięciu, zeszlifować papierem ściernym, aby uzyskać gładką powierzchnię.

Z malowanych powierzchni zmyj kurz, piasek, tłuszcz oraz inne zabrudzenia za pomocą wody lub, w przypadku mocniejszych zabrudzeń, wody z dodatkiem środka myjącego. Usuń odchodzące powłoki starej farby.

Gruntowanie

Powierzchnie pyliste np. podłoża gipsowe przed malowaniem zagruntuj, używając podkładu np. Nobiles Nobigrunt.

Na podłoża, które nie były wcześniej malowane, nałóż warstwę podkładową z farby Nobiles Super Akryl rozcieńczoną w 10-20% wodą pitną.

Podłoża, które były wcześniej pokryte farbami emulsyjnymi, niepylące i nieuszkodzone nie wymagają uprzedniego zagruntowania.

Malowanie

Po skrupulatnym przygotowaniu ścian możesz przystąpić do malowania! Wybierz farbę, która dzięki mikroporowatej strukturze pozwoli ścianom „oddychać”, zapewniając bardzo dobre krycie. Doskonale sprawdzi się Nobiles Pory Roku.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu powierzchni do malowania będziesz cieszyć się idealnie gładkimi ścianami, oddalając widmo kolejnego remontu na długo.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły