Porcelana kostna jest najszlachetniejszym rodzajem porcelany. Najczęściej przekłada się to również na cenę. Każdy fan porcelany tego typu może cieszyć się delikatną porcelaną już od połowy XVIII wieku.

Dziś, porcelana jest wciąż udoskonalana, by zadowolić najbardziej wymagających klientów i koneserów.

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej używa się określenia porcelana kostna, ze względu na, według niektórych, kontrowersje tyczące sposobu jej wytwarzania. Dziś możemy spotkać się również z określeniem porcelana bone lub porcelana bone premium. Jest to jeden typ porcelany, który od setek lat uchodzi za najbardziej delikatny i szlachetny. Porcelana kostna jest mocnym tworzywem i, pomimo swojej delikatności, może być bardziej wytrzymała niż zwykła porcelana.

Jeżeli chodzi o etap tworzenia, warto wiedzieć, że porcelana cieńsza jest dłużej wypalana w piecach, a czas jej wypalania jest dłuższy. Warto również wspomnieć o takich pierwiastkach jak skaleń oraz kaolin, które używane są do produkcji porcelany. Skąd się bierze nazwa porcelana kostna? Otóż, do masy, z jakiej formowane są talerze czy kubki, dodaje się sproszkowane, spalone kości wołowe. Ten dodatek nadaje porcelanie zupełnie inny, śnieżno – biały wygląd, a do tego wytrzymałość na obtłuczenia czy zarysowania. Jak odróżnić porcelanę kostną od zwykłej? – Jest to bardzo ważne i kluczowe pytanie, zwłaszcza w momencie, gdy sami chcemy urządzić nasze mieszkanie i brakuje nam tylko zastawy stołowej. Porcelana kostna jest półprzezroczysta, co na szczęście łatwo sprawdzić. Wystarczy unieść talerz, przystawić do źródła światła i pomachać nim ręką – jeśli będziemy widzieć dokładny zarys naszej ręki, znaczy to, że trafiliśmy na idealną porcelanę kostną.

Dodatkowo, jeśli nie mamy pewności, warto zajrzeć na spód filiżanki czy talerza – na pewno tam będzie znajdował się napis bone china lub premium bone china. To nam zapewni jakość i wytrzymałość całej zastawy stołowej.

Warto zauważyć, że znaczna większość kolekcji porcelanowych jest ozdobiona. Podczas procesów produkcyjnych, porcelana kostna jest podwójnie szkliwiona, co zapewnia jej wytrzymałość i przekłada się na jakość i na cenę produktu. Na pierwszą warstwę szkliwa nanosi się kalkomanię lub maluje ręcznie wzór, który następnie jest szkliwiony ponownie, by podczas użytkowania lub mycia nie utracił swojej barwy.

 


Jeżeli poszukujesz porcelany kostnej, koniecznie odwiedź sklep Mensa Home i zobacz najnowszą ofertą pięknych, pełnych magi i koloru produktów.

Zastosowania porcelany kostnej

Od wieków porcelana używana jest przede wszystkim do produkcji elementów zastawy stołowej. Z porcelany kostnej możemy również zakupić wazony, ramki na zdjęcia, bombki i ozdoby na choinkę oraz wiele innych. Szczególną popularnością cieszy się zastawa stołowa. Dziś, wielu producentów może zaoferować nam najwyższej klasy porcelanę kostną. Warto wymienić firmy, które oferują przeróżne zastawy stołowe ze wszystkimi możliwymi elementami. Są to :

  • Rosenthal,
  • Villeroy & Boch,
  • Wedgwood,
  • Royal Albert

Te firmy opracowały swoją własną technikę wytwarzania najlepszej jakości porcelany kostnej. Obecnie, możemy więc zakupić całe zastawy stołowe, zestawy herbaciano-kawowe i obiadowe, a także liczne dodatki. Z porcelany wytwarza się również figurki, które świetnie prezentują się w salonach lub na choinkach. Różnorodność zestawów porcelanowych jest tak ogromna, że dosłownie każdy może znaleźć coś dla siebie.
Zastosowania porcelany są znane wszystkim od setek lat, dlatego tak wiele osób kupuje elementy porcelanowe w ramach prezentów. Porcelana zwykła i kostna znajdują się na pewno w domu każdego z nas. Na szczęście, jest ona łatwo dostępna poprzez szerzącej się wciąż popularności. Dziś mamy okazję zakupić pojedyncze elementy, jak i całe zastawy, w sklepach stacjonarnych i przez Internet. Przed zakupem należy jednak poznać historię danej firmy, dowiedzieć się więcej o procesach i etapach wypalania, szkliwienia i nanoszenia wzorów.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły