Odstające uszy to jedna z najczęstszych wrodzonych deformacji w okolicy głowy i szyi. Nie jest to jednak problem, który umniejsza funkcjonalności któregokolwiek z narządów, czy zmysłów człowieka.

Kwalifikuje się go zatem, jako deformację jedynie natury estetycznej. Mimo tego wiele osób nie czuje się komfortowo z częścią ciała, która nie spełnia klasycznych kanonów piękna i decyduje się na operacje.

Sprawdźmy zatem, kto może poddać się zabiegowi i jak przebiega cała procedura.

Kto kwalifikuje się do otoplastyki?

Otoplastyka jest jednym z najczęściej przeprowadzanych operacji w klinikach medycyny estetycznej. Zabieg jest zdecydowanie mniej ryzykowny i inwazyjny niż pozostałe przeprowadzane w ich salach procedury. Pacjentami w sporej większości są mężczyźni i dzieci, zdecydowanie rzadziej decydują się na niego kobiety.

Wrodzone wady estetyczne uszu występują u około 5% populacji. Stąd nic dziwnego, że zabieg jest jednym z powszechniej wykonywanych. Operacje uszu przeprowadzone są zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Maluchy poddawane zabiegowi nie powinny być jednak młodsze niż te mające sześć, siedem lat. Wtedy to chrząstka osiąga pełną dojrzałość i odpowiednią konsystencję, a wielkością odpowiada już tej u człowieka dorosłego. Wcześniejsze operacje mogłyby nie przynieść pożądanych efektów, a nawet prowadzić do konieczności ich powtórzenia w przyszłości. Dlatego to chirurdzy plastyczni nie podejmują się operacji u dzieci młodszych.

Odstające uszy mogą być przyczyną wielu kompleksów, a także braku akceptacji wśród rówieśników. Co szczególnie może być przykre dla małych dzieci. Dlatego nawet małe dzieci, dzięki specjalnym instrumentom, mogą poddać się operacji pod okiem wykwalifikowanego specjalisty.

Lekarze spierają się jednak, co do konkretnego wieku, w którym zabieg powinien zostać przeprowadzony. W przypadku maluchów — które z trudem mogą usiedzieć w jednym miejscu — może zajść konieczność zastosowania narkozy. Stąd wielu fachowców zaleca poddanie się operacji w wieku 13 bądź 14 lat, gdy możliwe będzie już zastosowanie na dziecku znieczulenia miejscowego i równocześnie uzyskanie zadowalających efektów zabiegu.

Pamiętajmy również, że wykonanie operacji powinno przebiegać tylko przy aprobacie dziecka. Jeśli nie będzie ono chętne do usunięcia defektu, to równocześnie jego współpraca z lekarzem będzie trudniejsza, a czasem nawet zabieg może okazać się niemożliwy do wykonania.

Dla dzieci do 14 roku życia zabieg jest refundowany z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli do jego przeprowadzenia niezbędne będzie wykonanie znieczulenia ogólnego, to wymagana będzie również dopłata w wysokości od 1 000 do 1 200 zł.

Przygotowania do zabiegu

Podobnie, jak każdy inny zabieg, również operacja uszu będzie wymagała odpowiedniego przygotowania pacjenta. Podczas przed zabiegowej rozmowy z lekarzem zostanie określony rodzaj znieczulenia, podane zostaną wszystkie szczegółowe informacje dotyczące zabiegu.

W przypadku, gdy pacjentem jest maluch, a do przeprowadzenia zabiegu niezbędne będzie wykonanie znieczulenia ogólnego, lekarz poprosi o wykonanie dodatkowych badań krwi. Podobna sytuacja będzie miała miejsce również wtedy, gdy pacjent cierpi na chorobę przewlekłą.

Dwa tygodnie przed zabiegiem nie należy spożywać leków i innych produktów zawierających kwas acetylosalicylowy. Palacze w tym okresie powinni znacznie ograniczyć bądź też zrezygnować z palenia.

Jak wygląda zabieg?

Otoplastyka polega na korekcji tych części małżowiny usznej, które powodują zbytnie odstawanie ucha od czaszki. Ze względu na różne rodzaje deformacji istnieje ponad 200 metod chirurgicznych, które pozwalają na usunięcie tej przypadłości. Można je podzielić na 3 grupy:

  • odtwarzające grobelkę małżowiny,
  • poprawiające wadę muszli,
  • a także wpływające na pozycję płatka małżowiny usznej.

"Tuż przed samym zabiegiem podawane jest znieczulenie (miejscowe, bądź ogólne), a także środki uspokajające, które pozwalają na łagodniejsze przejście wczesnej fazy pooperacyjnej i redukują odczuwanie stresu. Operacja uszu trwa około godziny. W czasie jej trwania lekarz wykonuje precyzyjne eliptyczne nacięcia przy tylnej części małżowiny usznej. Po odsłonięciu chrząstki małżowiny usuwa fragment skóry, który powoduje odstawania uszu. Potem następują dalsze kroki, które umożliwiają odpowiednie wymodelowanie uszu." - pisze na swojej stronie klinika Aesthetic Med.

Żadne cięcia nie są widoczne z przodu twarzy, wszystko schowane jest w fałdzie skóry.

Mimo małego skomplikowania operacje uszu nadal są zabiegami, które wymagają fachowego podejścia i ogromnej wiedzy. Dlatego warto, w celu ich przeprowadzenia, zdecydować się na klinikę, która oferuje pomoc wykwalifikowanych specjalistów.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły