Jak pokazują statystyki, przemysł tkacki ma ogromny wpływ na sektor włókienniczy. Branża ta rozwija się w sekcji odzieżowej, tapicerskiej, dekoracyjnej. Tkaniny towarzyszą nam od zarania dziejów.

Najstarsze znalezisko tkaniny lnianej z Syrii datuje się na 7500 r. p.n.e. Choć technologia pozwala na wytwarzanie syntetycznych tkanin o różnorakich właściwościach takich, jak antybakteryjność czy trudnopalność, to wciąż najdroższymi tkaninami na świecie są te naturalne, pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Jedwab odznacza się wysoką wytrzymałością i sprężystością. Włókna jedwabiu mogą wchłonąć 30 % wody, nie sprawiając wrażenia wilgotnego. Tkaniny jedwabne pozbawione serycyny są przy dotyku gładkie, śliskie i miękkie, podatne na układanie w fałdy, draperie itp. Odznacza się charakterystycznym ładnym połyskiem.

Bogata historia jedwabiu tylko dodaje mu luksusu. Legenda głosi, że jedwab odkryła żona chińskiego cesarza Huang Ti (2677-2597 p.n.e.), gdy kokon jedwabnika morwowego spadł do jej filiżanki z herbatą. Przez wieki Chiny miały monopol na jedwab.

 Bisior inaczej zwany jedwabiem morskim, który jest znacznie rzadszym niż jedwab wykonany z kokonów. Bisior snuty jest ze śliny małża zwanej z łaciny Pinna Nobilis. Bisior wydobywa się w Morzu Śródziemnym. Uważa się, że jedyną osobą na świecie, która może go zebrać i potrafi tkać tą cenną tkaninę, jest Chiara Vigo. Bisior został wspomniany już na Kamieniu z Rosetty. Znaleziony także w grobowcach faraonów.

Tkanina ta odznacza się niebywałą wytrzymałością i lekkością. Niezwykłe jest to, że jego naturalna brązowa barwa w promieniach słońca zaczyna mienić się złotem.

Wełna to tkanina z runa owiec oraz innych zwierząt jak kaszmir i moher z kozy, qiviut z muskoxen, angora z królików czy inne wełny ze zwierząt wielbłądowatych. Wełna jest bardzo higroskopijna, może wchłonąć jedną trzecią swojej wagi. Wełna zapala się w wyższej temperaturze niż bawełna czy niektóre włókna syntetyczne. Przeznacza się ją szczególnie dla osób wykonujących zawody narażone na prawdopodobieństwo pożaru, np. strażak, żołnierz itp.

Do połowy XVIII w. owce merynosowe hodowano tylko w Hiszpanii, istniał surowy zakaz wywożenia ich do innych krajów. Po zniesieniu zakazu wywożenia merynosów z Hiszpanii hodowla owiec rozwinęła się w wielu krajach Europy oraz przeniknęła na inne kontynenty. Gdzie dostała się m.in. do Australii, rasa ta znalazła tam dogodne warunki hodowli.

Len jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Na ślady jego uprawy natrafiono w Egipcie. Świadczą o tym znalezione w piramidach z IV w. p.n.e. malowidła, przedstawiające sprzęt i przerób lnu oraz szczątki tkanin na mumiach z tego okresu. Choć obecnie tkaniny lniane pochodzą z surowców krajowych, są one droższe od bawełny. Dlaczego? Ostateczne usunięcie paździerzy oraz krótkich splątanych włókien jest dokonywane przez trzepanie włókien na trzeparkach o mechanicznym napędzie. W wyniku czesania uzyskuje się len tzw. czesany, który stanowi najbardziej wartościowe włókno. Krótkie włókno lniane, czyli pakuły oraz wyczeski przerabia się na grubszą przędzę tzw. Pakulną.

Pomimo mechanizacji przerobu lnu procesy związane z otrzymywaniem włókna lnianego są bardzo pracochłonne i bardzo mało wydajne. Ze 100 kg słomy lnianej uzyskuje się ok. 14 % włókna nadającego się do przędzenia.

Polski przemysł tekstylny święci swój wielki powrót. Ciągle rozwijający się rynek odzieżowy oraz mebli tapicerowanych zaowocował atrakcyjną ofertą i kolorystyką, czego przykładem jest hurtownia tkanin tapicerskich Mir-Tex24. Działająca na rynku tekstylnym od 16 lat oferuje materiały obiciowe zgodne z trendami ze świata designu oraz posiadające certyfikaty światowych instytutów. Warto zaznaczyć, że bezpośredni zakup w hurtowni to oszczędność pieniędzy i większy wybór.

loading...

Porady dla czytelników

loading...
loading...