Kupiłeś samochód i zastanawiasz się nad ubezpieczeniem. Podstawowe pytanie brzmi: pozostać wyłącznie przy obowiązkowym OC czy dodatkowo dobrać AC?

Choć autocasco to bez wątpienia przydatna polisa, wbrew pozorom nie zawsze i nie każdemu opłaca się w nią inwestować. Zastanówmy się wobec tego, kiedy naprawdę warto sięgnąć po to ubezpieczenie.

Drogie auto

Jeżeli posiadasz samochód o stosunkowo dużej wartości, a jego utrata lub zniszczenie wiązałyby się z dotkliwymi stratami finansowymi, z całą pewnością powinieneś wykupić autocasco. Dlaczego? Ponieważ w razie kradzieży lub poważnych szkód, których nie pokrywa ubezpieczenie OC, będziesz mógł otrzymać odszkodowanie. Przykładowo, jeżeli zderzysz się ze zwierzęciem albo z impetem uderzysz w drzewo, w efekcie czego auto będzie wymagało poważnych napraw lub zostanie całkowicie zniszczone, tylko autocasco umożliwi Ci uzyskanie odszkodowanie.

Wysokie ryzyko kradzieży

Kupujesz drogie lub tanie OC – kalkulator-oc-ac.auto.pl Ci w tym pomaga. Jeśli jednak myślisz, że obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pozwoli Ci otrzymać odszkodowanie w razie kradzieży, jesteś w błędzie. Jedynie autocasco daje możliwość starania się o rekompensatę w tej sytuacji, dlatego jeżeli mieszkasz w niebezpiecznej dzielnicy lub parkujesz auto na ulicy bądź niestrzeżonym parkingu i chcesz spać spokojnie bez obaw o kradzież, zainwestuj w autocasco. Opcjonalnie możesz również skorzystać z tańszej wersji AC, czyli tzw. minicasco, które polecamy szczególnie w przypadku tańszych samochodów.

Duży przebieg

Jeżeli auto jest Twoim podstawowym narzędziem pracy lub głównym środkiem transportu, którym codziennie dojeżdżasz do pracy czy na uczelnie, rozważ zakup autocasco. Przy dużym przebiegu zdecydowanie warto zastanowić się nad AC z prostego powodu, jakim jest stosunkowo duże ryzyko stłuczki, kolizji bądź wypadku. Po prostu im więcej jeździsz, tym bardziej jesteś narażony na szkody, przed którymi w pełni uchroni Cię jedynie autocasco.

Samochód w leasingu lub kredycie

Tu sprawa jest oczywista, bo zwyczajnie nie masz wyboru – przeważająca większość firm leasingujących auta i banków oferujących kredyty samochodowe wymaga bowiem wykupienia autocasco. Z jednej strony to przymus, od którego nie da się uciec, a z drugiej gwarancja, że w razie jakichkolwiek szkód chronione są interesy zarówno Twoje, jak i firmy leasingowej albo banku udzielającego Ci kredytu.

Zanim jednak wykupisz autocasco w jednym z wielu towarzystw ubezpieczeniowych, dokładnie przejrzyj i porównaj oferty dostępne na rynku, w czym pomoże Ci strona kalkulator.kalkulator-oc-ac.auto.pl.

loading...

Porady dla czytelników

loading...
loading...