Światło może być zróżnicowane pod względem barwy, natężenia, składu widmowego, oddawanych kolorów itp. To właśnie te kwestie mają znaczący wpływ na aspekty zdrowotne (zarówno fizyczne, jak i psychiczne).

Oświetlenie wpływa na takie sfery, jak psychika, samopoczucie, okołodobowy rytm funkcji życiowych, wzrok, poziom stresu, a nawet na aktywowanie stanów lękowych oraz depresji. W jaki sposób wybrać lampę, która sprawdzi się w domu, jak i warunkach biurowych.

Zdrowe oświetlenie – dom i biuro

Odpowiednią lampę należy wybrać według dwóch kategorii: ergonomii oraz estetyki. Standardem są lampy wiszące oraz eleganckie kinkiety wewnętrzne. Pamiętajmy, że odpowiednie oświetlenie potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Warto wiedzieć, iż poszczególne barwy światła znalazły zastosowanie w przeróżnych dziedzinach życia. Barwa dzienna, 5000K – 6500K, sprawdza się tam, gdzie potrzeba wysiłku wzrokowego. Pomaga między innymi doświetlić pomieszczenia w ciągu dnia.

Często wykorzystywana jest do pomieszczeń reprezentatywnych, w których istnieje potrzeba wyszczególnienia ekspozycji. Barwa chłodno – biała (3800K – 4300K) wybierana jest do oświetlenia ogólnego. To oświetlenie neutralne – pomiędzy barwą dzienną a ciepłą. Barwa biała (3000K – 3500K) stosowana jest w miejscach rozrywki, natomiast oświetlenie ciepło – białe (2700K-2900K) sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie chcielibyśmy się zrelaksować i odpocząć.

Reasumując, temperaturę barwową dobiera się według przeznaczenia pomieszczenia. W biurze sprawdzą się zatem lampy wiszące o barwie białej lub chłodno białej. Taki wybór jest konieczny, jeśli chcemy skutecznie skupić wzrok na wykonywaniu codziennych obowiązków. Oświetlenie białe pobudza do pracy i pomaga w efektownej koncentracji. Do sypialni lub salonu możemy z powodzeniem wybrać światło o barwie ciepłej, która umożliwi odprężenie fizyczne i psychiczne.

W XXI wieku coraz większą popularność zdobywa oświetlenie typu LED. Użytkownicy podkreślają jego wartość energooszczędną. Żarówki tego typu można wymieniać nawet co kilka lat.

Temat zdrowego oświetlenia to także wskaźnik oddawania kolorów – Ra. Czym jest Ra? Mówiąc najprościej to zdolność wytwarzanego światła do realnego odtworzenia kolorów oświetlanych przedmiotów. Im wyższa wartość Ra, tym kolory są lepiej oddawane. Analogicznie – w biurowej atmosferze przyda się oświetlenie o wysokim wskaźniku Ra, natomiast w domu wystarczy, gdy Ra wynosi około 90..

Lampy wiszące – gdzie je nabyć w Internecie?

Aby oświetlenie sprzyjało naszemu zdrowiu, nie wystarczy tylko zakup odpowiedniej żarówki. Duże znaczenie mają również źródła światła. Lampy wiszące to jednocześnie element wystroju, jak i możliwość dowolnego kreowania otaczającej przestrzeni. W salonie, prócz oświetlenia górnego sprawdzą się dodatkowe źródła światła – w postaci stojących lamp i kinkietów.

Porównaj ceny i sprawdź najnowsze trendy: https://www.lunaoptica.pl/.

A jak jest z innymi pomieszczeniami domowymi? W łazience oświetlenie musi być skoncentrowane na lustrze. Dobrym pomysłem jest umieszczenie dwóch, symetrycznie umieszczonych lamp po przeciwnych stronach lustra. Szczególnie jest to ważna informacja dla przedstawicielek płci pięknej. Najczęściej nakładamy makijaż w łazience. Dobre oświetlenie jest zatem gwarancją zadbanego i atrakcyjnego wyglądu.

Kolejną kwestią są pomieszczenia kuchenne. W kuchni nie wystarczy już tylko oświetlenie górne. Dodatkowo należy umieścić źródła światła nad blatami lub zlewem. W tym przypadku sprawdzi się światło o ciepłej barwie, która nada przygotowywanym posiłkom apetycznego wyglądu.

loading...

Porady dla czytelników

loading...
loading...