Katar, ból nosa i jego niedrożność, zaburzenia węchu oraz bóle głowy w okolicach oczu i czoła nasilające się przy pochylaniu to najpopularniejsze objawy zapalenia zatok.

Jakie są przyczyny i sposoby leczenia tej choroby?

Czym tak właściwie są zatoki przynosowe?

Zatoki przynosowe to wypełnione powietrzem przestrzenie w strukturze kostnej czaszki rozłożone symetrycznie dookoła nosa i oczu. Pokrywa je błona śluzowa wyposażona w samooczyszczający się mechanizm śluzowo-błonowy i produkująca duże ilości wydzieliny zbierającej zanieczyszczenia i nawilżającej nabłonek. Ruch zlokalizowanych na jej powierzchni rzęsek przyczynia się do wydalania z zatok wydzieliny przez wąskie, szczelinowate ujścia, jakie znajdują się w jamach nosa. Zatoki przynosowe pełnią szereg kluczowych funkcji takich, jak nawilżanie wdychanego przez nas powietrza, modulacja głosu czy ochrona struktur mózgu przed urazami.

Przyczyny zapalenia zatok

Choroby zatok związane są przeważnie z zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym, nieco rzadziej – z grzybiczym. Prawdopodobieństwo zachorowania rośnie u alergików, osób chorych na astmę czy alergiczny nieżyt nosa oraz tych, które posiadają nieprawidłowości anatomiczne takie, jak przerost migdałka gardłowego, migdałków podniebiennych czy skrzywienie przegrody nosowej. Chorobom zatok sprzyjają również nawracające oraz niedoleczone infekcji górnych dróg oddechowych i próchnica zębów.

Główne objawy chorych zatok

Do objawów chorych zatok, poza wymienionymi powyżej dolegliwościami, zalicza się także gorączkę, brak apetytu, uczucie osłabienia oraz kaszel i chrząkanie, które spowodowane są spływającą po tylnej ścianie gardła wydzieliną. Chorobom zatok bardzo często towarzyszy również wydzielina. Gdy przyczyną zapalenia są wirusy, jest ona przezroczysta i wodnista. Jeżeli natomiast zakażeniu winne są bakterie, do czynienia mamy z wydzieliną gęstą i ropną. Objawy uzależnione są od rodzaju zatok, których dotyczy zapalenie. W przypadku czołowych, choremu w największym stopniu dolega ból w okolicy czoła. Jeżeli dotyczy on górnej szczęki i zębów, do czynienia mamy z zapaleniem zatok szczękowych, a gdy pojawił się obrzęk powiek i okolic oczu, chore są zatoki sitowe. Więcej informacji odnośnie objawów zapalenia zatok znaleźć można pod adresem: http://www.acatar.pl/objawyzapaleniazatok.html.

Leczenie zapalenia zatok

Jeżeli objawy chorych zatok trwają nie dłużej przez 10 dni, wystarczająca może okazać się kuracja z użyciem preparatów stanowiących połączenie ibuprofenu oraz pseudoefedryny. Pierwszy z nich posiada działalnie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, przez co pomaga w redukcji bólu, jaki towarzyszy zapaleniu błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych. Drugi natomiast, zmniejsza obrzęk błony śluzowej, udrażniając nos oraz ujścia zatok. Wypróbować można również jeden z domowych sposobów. Zatoki leczy się na przykład poprzez inhalacje pary wodnej z dodatkiem odrobiny soli i ziół takich, jak rumianek czy olej kamforowy. Zabieg ten wykonywać powinno się 3 razy w tygodniu po około 10 minut. Inna metoda do zastosowanie soli kuchennej, którą nasypuje się do płóciennych woreczków, podgrzewa w piekarniku i przykłada do bolącego nosa, policzków i czoła.

Jeżeli powyższe sposoby okazały się nieskuteczne, konieczne może okazać się wykonanie badań mikrobiologicznych, czyli hodowli bakterii, jakie znajdują się w wydzielinie pobieranej z zatok lub nosa w czasie ich punkcji. Na tej podstawie lekarz jest w stanie dobrać preparat będący w stanie zniszczyć te drobnoustroje. W trudnych do zdiagnozowania przypadkach przeprowadza się również endoskopię nosa i zatok, która polega do wprowadzeniu cienkiego wziernika umożliwiającego ocenę miejsc niedostępnych podczas klasycznego badania laryngologicznego takich, jak ujścia zatok czy kanalików łzowych. Równie dużą skuteczność posiada septoplastyka, którą wykonuje się u osób borykających się ze skrzywieniem przegrody nosa oraz polipektomia (zabieg ten opiera się o usunięcie polipów nosa i zatok).

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki