Papierowe, akrylowe, winylowe, czy z włókna szklanego – na rynku znajdziemy wiele rodzajów tapet, dostępnych w wielu atrakcyjnych kolorach i wzorach.

Materiał ten możemy z powodzeniem nanieść nie tylko na powierzchnię ścian. Pozostałości tapety, których nie wykorzystaliśmy podczas remontu mieszkania, mogą nam się przydać podczas wykonywania różnego rodzaju dekoracji. W ten sposób nie tylko efektywnie wykorzystamy cały zakupiony materiał, ale również zyskamy ozdoby, jakich nie spotkamy w żadnym innym domu.

Przygotowując się do prac wykończeniowych lub remontowych zaczynamy od policzenia ilości niezbędnych materiałów. Często nawet najlepsze szacunki okazują się nietrafione i po zakończonych pracach pozostaje nam sporo niezużytego materiału. Oto kilka ciekawych sposobów, dzięki którym wykorzystamy resztki tapety.

Dekory ścienne

Najprostszym rozwiązaniem na wykorzystanie pozostałych skrawków tapety, jest wykonanie z nich dekorów ściennych. Możemy wykonać je np. z całych pasów lub przyciąć materiał do geometrycznych kształtów czy wyciąć wydrukowane na nich elementy np. kwiaty. Takie dekoracje przykleimy bezpośrednio na ścianę. Jeśli jednak nie chcemy ryzykować, w podobny sposób wykonamy obrazki. Materiał wystarczy umieścić w ramce, którą następnie powiesimy na pomalowanej na jednolity kolor ścianie. Barwne i wzorzyste tapety, które świetnie sprawdzą się w tej roli, dostępne są na http://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/tapety-i-wykonczenie-powierzchni/tapety-bordiury.html

Renowacja mebli

Pozostałości tapety można w niezwykle kreatywny sposób wykorzystać w celu odświeżenia wyglądu mebli. Przykładowo kawałki tapety przytwierdzimy do frontów szuflad lub szafek. Szczególnie ciekawy efekt uzyskamy, jeśli zastosujemy tapetę podczas wykańczania starego mebla w stylu shabby chic. Tapeta będzie znakomicie korespondowała z bielonym i odrapanym meblem, tworząc ozdobę, która nada wnętrzu niepowtarzalny charakter. Ta technika ma dodatkowe plusy – dzięki niej łatwo ukryjemy różnego rodzaju nierówności i niedoskonałości mebla – wystarczy je zniwelować np. za pomocą szpachli, która następnie zostanie przykryta tapetą.

Podobnie możemy „odnowić” również szafę, wezgłowie łóżka czy nawet podstopnice schodów. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się wytrzymałe tapety z włókna szklanego, które są odporne nie tylko na działanie wilgoci, ale również na uszkodzenia. Bardzo efektownie będzie się także prezentować tapeta przyklejona na drzwiach wewnętrznych zwłaszcza, jeśli zestawimy ją z farbą tablicową.

 

Wnętrzarskie eksperymenty

Wszelkiego rodzaju materiały, nie tylko tapety, jakie zostaną nam po zakończeniu prac wykończeniowych to wspaniały przyczynek do wnętrzarskich eksperymentów. Jeśli tapety zostało nam naprawdę sporo, możemy się zastanowić nad zamontowaniem jej w miejscu, w którym wcześniej nie planowaliśmy. Przykładowo ciekawym zestawieniem będzie przyklejenie tapety w górnej części ściany, a w dolnej wykonanie zabudowy boazerii angielskiej.

Wiele innych niezwykle interesujących pomysłów, które pomogą nam w kreatywny sposób wykorzystać pozostałości tapet lub nadmiar farby znajdziesz tu: http://kb.pl/teksty/2016/07/04/biala-farba-co-zrobic-z-jej-namiarem/.