Gdy większość z nas cieszy się ciepłem i słoneczną pogodą, alergicy przeżywają prawdziwy dramat. Uczulenie na pyłki roślin potrafi naprawdę uprzykrzyć życie, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać alergię i w jaki sposób z nią sobie radzić.

Zaczerwienione oczy, łzawienie, przewlekły nieżyt nosa, katar, ciągłe kichanie w długich seriach, ból lub obrzęk gardła, swędzenie nosa albo wewnętrznych kącików oczu – z takimi objawami spotyka się większość osób cierpiących na alergie wziewne. W przeprowadzonych dwa lata temu ogólnopolskich badaniach wyszło, że niemal co drugi mieszkaniec kraju jest na coś uczulony, co czwarty ma alergiczny nieżyt nosa, a jeden na dziesięć – astmę. Na te dolegliwości cierpią przede wszystkim mieszkańcy dużych miast, w których występuje największe zanieczyszczenie powietrza. Ale i w mniejszych miejscowościach alergikom nie jest łatwo: przez kwitnące w naszym regionie pokrzywy, grzyby mikroskopowe i bylicę mieszkańcy w najbliższych miesiącach mogą odczuwać nieprzyjemne objawy uczulenia.

Czym jest alergia?

Mówiąc fachowo, uczulenie to stan nadwrażliwości organizmu na jeden lub więcej alergenów. Przy czym alergenem może być dowolna substancja, z którą organizm ma do czynienia: czy to wdychana, spożywana, dotykana czy wstrzykiwana. Pierwszy kontakt z tę substancją skutkuje wytwarzaniem przez układ odpornościowy odpowiednich przeciwciał. Przy kolejnych spotkaniach z alergenem organizm reaguje typowymi dla uczulenia objawami. Jeśli alergenem są pyłki traw lub kwiatów, sierść zwierząt, roztocza kurzu albo zarodniki pleśni, to może wystąpić katar sienny, kichanie, uczucie swędzenia nosa, łzawienie w słoneczny dzień, pieczenie spojówek, zatkany nos na przemian wyciekiem wodnistej wydzieliny spowodowanej przez przewlekły nieżyt nosa. Alergię mogą także sygnalizować: kaszel, swędzenie podniebienia, uszu i gardła, a także zaburzenie koncentracji i snu, ból głowy, kłopot z rozpoznawaniem zapachów.

Alergia czy grypa?

Na pierwszy rzut oka objawy alergii mogą przypominać symptomy przeziębienia lub grypy. Na szczęście, jest sposób, by odróżnić uporczywe uczulenie od zwykłego wirusa i w porę zastosować kurację. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na katar: o ile przy przeziębieniu wydzielina szybko zmienia barwę i konsystencję, a swędzenie nosa przy tym raczej nie występuje, o tyle katar alergiczny jest rzadki, wodnisty i klarowny. Przewlekłemu nieżytowi nosa przy uczuleniu towarzyszą też napady kichania i uczucie kłucia i pieczenia w wewnętrznych kącikach oczu. W czasie przeziębienia zaś mają miejsce pojedyncze kichnięcia, a dolegliwości oczu raczej nie występują. Ważny test też czas wystąpienia objawów. O ile wirus zwykle atakuje od jesieni do wczesnej wiosny, o tyle alergia wziewna ujawnia się zawsze w tym samym sezonie – wiosną lub latem.

Jak sobie radzić z alergią

Aby móc wdrożyć leczenie alergii, należy prawidłowo rozpoznać substancję uczulającą. Dokonać tego pomagają specjalne badania laboratoryjne i testy uczuleniowe. Warto jednak także na własną rękę zastosować środki ostrożności, które pomogą złagodzić nieprzyjemne objawy. Jeśli prawdopodobnym alergenem są pyłki roślin, należy śledzić kalendarz pyleń i gdy stężenie alergenu będzie najwyższe, starać się unikać spacerów po łąkach, parkach i lasach, a w mieszkaniu szczelnie zamykać okna i drzwi. Na spacer lepiej udawać się po ulewnym deszczu, gdy unoszące się w powietrzu pyłki opadną, a nowe nie zdążą się jeszcze rozprzestrzenić. Z punktu widzenia samopoczucia alergika najgorsze są ciepłe, słoneczne i suche dni. Objawy są zdecydowanie mniej uciążliwe późnymi popołudniami i wieczorami. Na wypadek, gdy nie ma możliwości zrezygnować z przebywania w słońcu w okresie pylenia roślin, warto sięgnąć po środek na alergię (np. Aleric), który pomoże zmniejszyć uciążliwe objawy uczulenia. Przed wyjściem z domu najlepiej też zabezpieczyć twarz: założyć okulary przeciwsłoneczne, a okolice nosa posmarować tłustym kremem, który zatamuje część pyłków i uniemożliwi im przedostanie się do dróg oddechowych. Po powrocie do domu zaś – wziąć prysznic i umyć włosy.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki