Łysienie to problem zarówno mężczyzn jak i kobiet. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna i zabieg przeszczepienia włosów (transplantacja)

- jest to zabieg chirurgiczny mający na celu uzupełnienie włosów w tych miejscach gdzie nastąpiło wyłysienie, bądź włosy uległy znacznemu przerzedzeniu.

Metoda FUE jest najnowocześniejszym sposobem transplantacji włosów. Polecana jest przede wszystkim młodym mężczyznom, którzy strzygą się na krótko (blizny po pobraniu unitów są niewidoczne). Metoda ta ma również zastosowanie u osób:

- z małą elastycznością skóry

- skłonnością do przerostowych oraz szerokich blizn

Podczas wizyty konsultacyjnej poprzedzającej zabieg, ocenie zostaje poddane miejsce dawcze. Omówiona jest także z pacjentem ilość pobranych unitów (poszczególnych jednostek włosa) potrzebnych do przeszczepu. Specjalista ocenia również gęstość włosów za pomocą mikrokamery. W celu poprawienia skuteczności zabiegu, trycholog przygotowuje odpowiednio skórę.

Zabieg charakteryzuje się małą inwazyjnością. Dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko krwawienia, infekcji oraz bólu pozabiegowego.

Metoda FUE nie wymaga użycia skalpela, ani szycia skóry - z okolic dawczych pobierane zostają pojedyncze zespoły mieszkowe. Do pobrania owych wszczepów używane jest narzędzie o średnicy od 0,8 mm do 1,2 mm. - wszystko zależy od stanu skóry, jakości oraz gęstości włosów. Podczas zastosowania tej metody wszczepu można przeszczepić do 3000 włosów. Chcesz wiedzieć ile kosztuje taki zabieg? Zobacz tutaj: www.tourmedica.pl/ceny/przeszczep-wlosow-fue-u-mezczyzn/

Przed zabiegiem pacjent musi wykonać badania, do których należą m.in.: morfologia, układ krzepnięcia. W dniu przeprowadzania transplantacji należy umyć głowę.

Przed samym zabiegiem wykonywane są zdjęcia pacjenta, które stanowią dokumentację medyczną.  Następnie lekarz dokonuje wyznaczenia obszaru zabiegu, z którego będą pobierane przeszczepy oraz obszar ich transplantacji.

W obszarze dawczym włosy muszą być zgolone na wysokość 2 - 3 mm. Można także tak dobrać miejsce dawcze, że pozostawione dłuższe włosy wokół pozwolą na zakrycie miejsca pobrania.

Specjalnie zaprojektowana końcówka urządzenia do pobierania wszczepów, pozwala do minimum ograniczyć uszkodzenia pobieranych pojedynczych zespołów mieszkowych (urządzenie pracuje ze zmiennym tempem, które pozwala na wyciągniecie zdrowego, użytecznego włosa).

Zabieg trwa 4 - 6 godzin. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym - nasiękowym. Znieczulenie jest podawane w pierwszej fazie zabiegu, gdy pacjent jest w pozycji siedzącej.  Przy użyciu cienkiej igły wprowadza się punktowo roztwór znieczulający w miejsce, z którego pobrane zostaną włosy do przeszczepu. Po kilku minutach podawane są kolejne mililitry znieczulenia.

W trakcie pobierania mieszków włosowych pacjent ułożony jest na brzuchu. Pobierane pojedyncze jednostki włosa są umieszczane w specjalnym naczyniu w lodówce, aby zminimalizować obumarcie przeszczepionych włosów.

Po zakończeniu pobrania odpowiedniej ilości włosów na miejsce dawcze zakładany jest opatrunek. Następnie pacjent siada w fotelu i w podobny sposób jak to miało miejsce w wypadku pobierania włosów, dokonywane jest znieczulenie miejsca, które poddane zostanie transplantacji.

Po zakończonym zabiegu aplikowana jest specjalna maść. Nie ma potrzeby, aby pacjent pozostawał w szpitalu, może wrócić do domu.

Po zastosowaniu metody FUE pacjent bardzo szybko wraca do pełnej sprawności.

- Przeszczepione włosy należy umyć 3 dni po zabiegu.

- Proces gojenia się miejsca dawczego to 10 - 14 dni. Strupki z miejsca pobrania po pewnym czasie odpadają, a punkty są niewidoczne (odrastające włosy je zakrywają). - Okolica biorcza goi się w ciągu dwóch tygodni.

W celu usunięcia ewentualnego obrzęku stosuje się zimne okłady, bądź też lekkie leki sterydowe.

Przez pierwsze 3 - 4 dni po zabiegu należy do minimum ograniczyć:

- picie alkoholu

- palenie papierosów

- aktywność seksualną

Przez dwa tygodnie po zabiegu należy zrezygnować z:

- ćwiczeń fizycznych

- pływania

- jazdy na rowerze

- biegania

Natężonego światła słonecznego i solarium, powinno się unikać przez 6 tygodni. Zaimplantowane włosy przechodzą w fazę telogenu i wypadają - nowe włosy zaczynają rosnąć po okresie 3 - 4 miesięcy.

Źródła: „Kosmetologia Estetyczna” 1, 2013 rok.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki