Kawa i herbata to dwa najpopularniejsze (tuż za wodą) na świecie napoje. Oba pobudzają umysł i ciało, zwiększając wydolność organizmu.

Mają jednak niestety złą sławę: kawa i herbata wypłukują z organizmu minerały oraz mogą powodować wzrost ciśnienia krwi. Nie są też polecane kobietom w ciąży, mogą nawet uzależniać nasz organizm. Jednak walory smakowe to nie ich jedyna zaleta - mają bowiem także pozytywny wpływ na organizm, o czym coraz częściej przekonują badacze, a pijane w umiarkowanych ilościach wcale nie szkodzą, lecz niezwykle korzystnie wpływają na pracę naszego ciała.

Jakość ma duże znaczenie

Najlepsza jest kawa parzona w ekspresie ciśnieniowym lub mielona, zalewana bardzo gorącą wodą o temperaturze 95 stopni Celsjusza. Jeśli chcemy, by napój był zdrowy, powinniśmy unikać kawy rozpuszczalnej lub tej zawartej w mlecznych, sproszkowanych napojach, które z prawdziwą kawą mają niewiele wspólnego. Wypicie dwóch filiżanek kawy dobrej jakości nie będzie miało złego wpływu na samopoczucie czy zdrowie nawet ciężarnej kobiety.

Odchudza, chroni przed udarami

Kawa to znakomity wspomagacz odchudzania. Kofeinę zawiera wiele popularnych suplementów diety reklamowanych jako „spalacz tłuszczu”, tymczasem wystarczy regularnie pić małą czarną, by osiągnąć widoczne rezultaty. Osoby z nadwagą powinny jednak uważać na dodatki (takie jak śmietanka, cukier, gałka lodów), które nie przyspieszą zrzucenia nadmiernych oponek z brzuszka. Kolejną zaletą kawy jest przyspieszenie krążenia krwi. To sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony, wydolny, a umysł jaśniejszy. Tlen w krążącej krwi poprawia więc koncentrację, zwiększa też wydajność mięśni. Dlatego z kawy korzystają sportowcy, którzy często skarżą się na bóle mięśni. Czarny, aromatyczny napój może być równie skuteczny w zmniejszaniu bólu jak popularne środki przeciwbólowe. Do tego poprawia wyniki sportowców amatorów, jak i zawodowców. Co ciekawe - dobre espresso czy kubek latte podwyższa poziom serotoniny i dopaminy w organizmie - a to substancje odpowiedzialne za dobre samopoczucie psychiczne. Kawa i herbata (zwłaszcza herbata zielona) mają także wpływ na procesy starzenia się organizmu. Napoje te zawierają przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki. Pijąc kawę czy herbatę zmniejszamy stany zapalne organizmu oraz chronimy go przed wieloma groźnymi chorobami, także nowotworami.

Zdrowie z Azji

Miłośnicy herbaty także mogą cieszyć się nie tylko smakiem czarnego, zielonego, czerwonego czy białego napoju, ale także jego właściwościami prozdrowotnymi. Wszak oprócz wspomnianych już przeciwutleniaczy, herbata zawiera teaninę i katechinę. Herbata zmniejsza ryzyko udaru i przeciwdziała chorobom układu krążenia, bo zwiększa elastyczność tętnic i zmniejsza jednocześnie ryzyko zakrzepów. Polifenole z herbaty regenerują organizm palacza, herbata zielona chroni zęby dzięki obecności fluoru i wapnia oraz zwiększa odporność dziąseł i niweluje stany zapalne przyzębia. Z kolei herbata czerwona wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej - nie zmieniając diety, a jedynie wprowadzając 1-2 filiżanki dziennie czerwonej herbaty do swojego jadłospisu, możemy zgubić 1 kg miesięcznie. Pamiętać jednak należy, że dzienna porcja herbaty nie powinna przekraczać 4-5 filiżanek.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki