Zwykle w okresie jesienno –zimowym „kanapowiec” postanawia uczęszczać na siłownię i rozpocząć regularne trenowanie.

Niestety pomimo chęci do walki z żelastwem, nie za bardzo wiedzą od czego zacząć i w ogóle jakim jest sens pocenia się i dlaczego mają odmówić sobie słodyczy czy piwka

Musisz wiedzieć że ruch jest potrzebą biologiczną zwierząt i ludzi, dzięki niemu będziesz zdrowszy i sprawniejszy, jest elementarną podstawą zdrowia psychicznego i fizycznego, nie tylko teraz ale też na starość. Organizmy pozbawione wysiłku częściej chorują i szybciej starzeją się, zachodzą w nich procesy patologiczne. Trening siłowy, zbilansowana dieta w połączeniu z ćwiczeniami wytrzymałościowymi przyczyniają się do utrzymania sprawności i wydolności psychofizycznej. O korzystnym wpływie ćwiczeń siłowych na zdrowie naukowcy rozpisywali się wielokrotnie.

Ćwiczenia ukierunkowane na mięśnie grzbietu powodują jego wzmocnienie co łagodzi dolegliwości odkręgosłupowe. Trening siłowy przyśpiesza tempo metabolizmu nawet o 15 %, czyli może kontrolować tendencje do nadwagi i regulować procesy metaboliczne. Więcej sprawnych mięśni to: szczupła prosta i estetyczna sylwetka, lepsze samopoczucie szczególnie w dniach których inni czują się gorzej, brak zmęczenia przy pracy fizycznej. Przy pierwszej widocznej poprawie stanu zdrowia następuje korekta błędów żywieniowych i próba zerwania z nałogami. Wbrew powszechnej opinii ćwiczenia stymulują wzmocnienie psychiczne, a ponadto wspomagają sprawność intelektualną. Podnoszą poziom testosteronu i hormonu wzrostu czego efektem jest wzrost libido. I najważniejsze: podnoszą kondycję serca – najważniejszego organu w organizmie – czego nie można osiągnąć żadnym innym sposobem.

Udając się na swój pierwszy trening na siłownię musisz mieć jakikolwiek plan. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji że przechodzisz z sztangi na sztangę, ćwiczysz za każdym razem do upadku mięśniowego ( czyli dochodzisz do momentu w którym nie możesz wykonać ani jednego powtórzenia więcej ), wszystkie grupy mięśniowe naraz. Skończy się olbrzymimi zakwasami i bólami mięśniowymi. Najlepiej poradzić się instruktora lub doświadczonej osoby z siłowni. Niemniej jednak cokolwiek się dowiecie istnieje parę ogólnych reguł.

Początkujący kulturyści powinni trenować 3 razy w tygodni, trening powinien mieścić się w przedziale 45 – 60 minut, przerwa pomiędzy seriami to 60 – 90 sekund. Mięśnie duże ćwiczymy jako pierwsze, czyli najpierw klata potem biceps. Przez pierwsze dwa tygodnie zalecam  do 5 serii na poszczególną grupę mięśniową, później można zwiększyć do max.10. Generalnie na mniejsze mięśnie wykonujemy mniej serii niż na większe. Początkujący mają tendencje do przesadzania, więc pamiętajcie że trening to bodziec do wzrostu, a mięśnie rosną po nim w czasie regeneracji.

Przez pierwsze 3 miesiące nie ma sensu kupowanie suplementów. Po tym czasie polecam jako uzupełnienie diety odżywkę białkową czy produkty na podniesienie testosteronu jak Probolan 50. Wszystko zależy od waszego wieku i celów treningowych jakie sobie ustaliliście. Trenerzy kulturystyki mawiają, aby osiągnąć sukces trzeba stosować taki podział: 85% dieta, 15% trening. Największa budowa masy mięśniowej odbywa się podczas snu, więc nie zapominajcie o tym elemencie, im więcej tym lepiej. Zawodowcy ucinają sobie 40 minutowe drzemki nawet w ciągu dnia. Pamiętaj niczego nie rób na siłę, słuchaj swojego organizmu. Jeżeli przy ćwiczeniu odczuwasz mocny dyskomfort zamień go na inne. Nie naśladuj treningu profesjonalistów, często są to ludzie z predyspozycjami genetycznymi  do sportów siłowych. Ty kopiując taki trening możesz sobie zrobić krzywdę. Zadbaj o właściwą podaż białka, węglowodanów i tłuszczy w diecie. Odżywianie, sen, trening, w tej kolejności. Po co jeszcze czytasz – na siłownię.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki