Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach tzw. reformy podręcznikowej, do 2017 roku zamierza zaopatrywać dzieci ze wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjum w podręczniki. Jak będzie przebiegała reforma ?

Bez konieczności zakupu podręczników

Już w roku szkolnym 2014/2015 darmowe podręczniki szkolne „Nasz elementarz” otrzymali uczniowie klas pierwszych większości szkół podstawowych w Polsce. Podręcznik ten był przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i jego ekspertów. Państwo sfinansowało prace przygotowawcze, redakcje, wydruk i dystrybucję tej książki dla debiutujących uczniów. Pozostali uczniowie musieli poszukać innych sposobów na tanie podręczniki, aby nie obciążać zanadto domowego budżetu rodziców.

W roku bieżącym MEN sfinansuje zakup podręczników dla uczniów klas pierwszych, drugich i czwartych szkół podstawowych oraz pierwszej klasy gimnazjum. Albo odda do dyspozycji podręczniki dla uczniów, albo wypłaci szkołom dotację celową dla każdego ucznia. Bezpłatny podręcznik przygotowany przez MEN otrzymają znowu pierwszoklasiści - będzie to podręcznik przekazany przez obecnych drugoklasistów - „Nasz elementarz”, albo nowa książka z Ministerstwa - „Nasza szkoła”. Podręczniki te spełniają założenie wieloletniości - mają być wykorzystywane przez trzy pokolenia uczniów. To jedno z podstawowych założeń reformy podręcznikowej w Polsce.

Państwo sfinansuje zakup podręczników

Z budżetu państwa zostaną zakupione podręczniki dla klas czwartych szkół podstawowych i klas pierwszych szkół gimnazjalnych w Polsce, na rok szkolny 2015/2016.  W 2017 roku wszystkie klasy na poziomie nauczania podstawowego i gimnazjalnego mają już mieć bezpłatne podręczniki. Rodzice będą więc zwolnieni z obowiązku ich zakupu z własnej kieszeni. Tanie podręczniki będą musieli wyszukać jedynie do przedmiotów nieobowiązkowych, do religii czy etyki i przygotowania do życia w rodzinie.

Jedynie podręcznik do nauki języka obcego nie musi spełniać kryterium wieloletniości, jak pozostałe podręczniki szkolne.  Dzieje się tak dlatego, że wśród dostępnych na rynku podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego brakuje takich, które nie wymagałyby np. pisania po książce i uzupełniania w niej pewnych treści. Dlatego zakupione w poprzednim roku podręczniki do języka obcego dla pierwszoklasistów w praktyce były wykorzystywane przez nich tylko przez jeden rok. Mogą być używane oczywiście przez kolejne roczniki uczniów, ale szkołom na rok 2015 i tak przysługuje gminna dotacja na zakup podręcznika do języka obcego dla klas pierwszych. W roku 2015 podręczniki muszą być już wieloletnie, aby służyły dzieciom w 2016 i 2017 roku, bowiem w latach tych szkołom nie będzie już wypłacona dotacja na ten cel.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki