Zewnętrzna kamera IP to rozwiązanie, które jest niemal standardem w przypadku budynków użyteczności publicznej, terenów firm i zakładów. W ostatnich latach obserwujemy również wzrost zainteresowania kamerami w kontekście stosowania ich w ochronie mienia osób prywatnych. Jeśli planujesz zainwestować w zewnętrzną kamerę IP by monitorować własną posesję, koniecznie zapoznaj się z tymi wskazówkami, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniego urządzenia!

Rodzaj kamery IP

Dostępne na rynku kamery IP można podzielić na dwie główne grupy – kopułowe oraz tubowe. Czym się one między sobą różnią? Modele kopułowe są skonstruowane w taki sposób, że osiągalna jest większa elastyczność obracania ich obiektywu na różne strony, a samo urządzenie można łatwo zainstalować w sposób dyskretny.

Z kolei modele tubowe są większe i bardziej widoczne, jednak jeśli szukasz kamery z wyższymi parametrami jakościowymi, to właśnie ta opcja będzie dobra.

Kamery z obu kategorii można znaleźć chociażby na stronie https://www.fonex.pl/kategorie/kamery-ip-108.html.

Zasięg kamery IP a obiektyw

Istotnym parametrem kamer IP jest również ich obiektyw. W zależności od tego, gdzie zostaną umieszczone i jaki obszar mają monitorować, powinniśmy uwzględnić odpowiednie parametry. Do obserwacji newralgicznych  miejsc, jak np. wejściowe na posesje odpowiednie będą kamery IP z regulowanym obiektywem posiadającym możliwością zbliżenia. Często tego typu kamery mają funkcję MOTOZOOM pozwalającą na zdalną regulację ogniskowej obiektywu. Monitoring dużych placów czy parkingów często wymaga stosowania obiektywów szerokokątnych. W takim wypadku trzeba się jednak liczyć z mniejszą ilością szczegółów.

Klasa szczelności

Większość obecnie sprzedawanych kamer IP dedykowanych do używania w profesjonalnym monitoringu nadaje się do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków (z bardziej prostymi, stosowanymi w użytku indywidualnym, bywa różnie). Warto jednak przy ich wyborze zwracać uwagę na klasę szczelności.

Mowa tu o klasyfikacji IPxx, gdzie pierwsza cyfra (z zakresu 0-6) określa rodzaj ochrony przed ciałami stałymi, a druga przed cieczami (zakres 0-9).

Jakość obrazu

To jeszcze jeden istotny parametr, który zdecydowanie warto mieć na uwadze w trakcie wyboru odpowiedniej kamery IP. Sprawdzaj w trakcie wyboru takie wskaźniki, jak rozdzielczość nagrywanego obrazu, lecz również liczba klatek na minutę. Istotne może się też okazać to, jak dany model radzi sobie z nagrywaniem w warunkach niskiego oświetlenia. Rejestrowanie obrazu w nocy zapewnią kamery z oświetlaczem IR. Diody o wysokiej mocy pozwalają kamerze prezentować dobrej jakości obraz nawet w całkowitej ciemności. Ponadto w warunkach niedostatecznego oświetlenia cenna będzie funkcja cyfrowej redukcji szumów.

Podsumowując, decydując się na zakup kamery IP do monitorowania posesji warto uwzględnić warunki w jakich ma pracować to urządzenia, jak również wielkość monitorowanego terenu oraz preferencje indywidualne.

W wyborze odpowiedniej kamery IP mogą również pomóc specjaliści sklepu Fonex.pl specjalizujący się w systemach monitoringu.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki