Jeszcze kilka lat temu granie na laptopie wydawało się czymś niemożliwym. Jednakże szybki rozwój technologii sprawił, że laptopy do gier są dość często użytkowanym sprzętem. Wiele konstrukcji jest w stanie dorównać osiągom komputerów stacjonarnych, dlatego też stanowią one świetną alternatywę dla mobilnych graczy. Rynek oferuje dziś wiele konfiguracji laptopów w różnych cenach. Warto sobie zadać pytanie, gdzie kryje się tajemnica laptopów do gier. Dlaczego niegdyś niezbyt lubiany sprzęt dziś jest wybierany przez wielu?

Podzespoły - dlaczego są tak istotne?

Jeszcze do niedawna producenci podzespołów komputerowych traktowali laptopy jako sprzęt drugorzędny. Z tego też powodu rozwijane były głównie konstrukcje desktopowe. Dziś sytuacja się znacznie zmieniła. Producenci stawiają na równi podzespoły do laptopów, dzięki czemu z roku na rok urządzenia przenośne stają się coraz mocniejsze.

W tej kwestii warto wymienić komponenty takie jak procesor, karta graficzna oraz pamięć RAM, które mają kluczowe znaczenie w przypadku gier. Wyborem szczególnie lubianym wśród graczy są laptopy z serii Lenovo Yoga dostępne na: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/seria_lenovo-yoga

Procesor oraz karta graficzna - serce laptopa gamingowego

Bez cienia wątpliwości procesor oraz kartę graficzną można nazwać sercem całego urządzenia, bez którego nie będziemy w stanie uruchomić żadnej gry. Jeśli chodzi o procesory, to konstrukcje do laptopów są nadal ulepszane. W przypadku najlepszych urządzeń bez problemu jesteśmy w stanie zagrać w najbardziej wymagające tytuły. 

Kwestia doboru CPU opiera się w dużej mierze na uwzględnieniu liczby rdzeni oraz wątków. W modelach gamingowych niezbędne są co najmniej 4 rdzenie oraz 8 wątków. Takie połączenie sprawdzi się w mało oraz średnio wymagających grach. 

Dla osób wymagających zalecane są CPU o 6 bądź 8 rdzeniach fizycznych, które poradzą sobie pod dużym obciążeniem. Dobierając procesor do gier, uwzględniamy dwóch głównych producentów: Intel oraz AMD. Modele obu firm są godne polecenia i z pewnością sprawdzą się w grach AAA. 

Kolejnym z podzespołów jest karta graficzna, bez której niemożliwe by było granie w mocno wymagające tytuły. W tym aspekcie również można mówić o przełomie technologicznym. Karty graficzne z serii GTX 16XX oraz RTX 20XX i RTX 30XX dały mnóstwo możliwości graczom mobilnym. Mimo że są one słabsze od swoich odsłon desktopowych, to nadal są bardzo wydajne. 

Ile pamięci RAM potrzeba w laptopie do gier?

Ostatnią z ważniejszych kwestii, którą należy poruszyć, jest dobór pamięci operacyjnej RAM w laptopie. Zbyt mała ilość tego zasobu, nawet pomimo najmocniejszego procesora oraz karty graficznej, będzie powodować mocne spadki wydajności. Podstawowo wyposażone laptopy do gier posiadają zazwyczaj 8 GB pamięci, co w większości przypadków jest wystarczające. Jednakże bardziej wymagające gry mogą potrzebować większej ilości. Optymalnym wyborem będzie 16 lub nawet 32 GB. 

Równie istotny jest typ zastosowanych kości oraz ich taktowania. Najlepsze rozwiązanie to modele DDR4, których taktowania najlepiej wybierać na 3000 lub 3200 MHz. Mniejsze z taktowań również się sprawdzą, jednak wydajność będzie już nieco gorsza. W budżetowych modelach stosowane są kości taktowane wartościami 2400 MHz bądź 2666 MHz.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści