Wybór taryfy prądu przekłada się w na wysokość rachunków za energię elektryczną. Nie każda z nich jest tak samo opłacalna w zależności od określonych okoliczności. Jakie są zatem taryfy prądu dla gospodarstw domowych i jaką taryfę prądu wybrać, aby zapłacić jak najmniej za zużyte kilowatogodziny?

Taryfy prądu – czym jest?

Taryfa prądu to plan cenowy, według których użytkownikom sprzedawana jest energia elektryczna. Po ustalonej w taryfie cenie zużycie energii elektrycznej jest rozliczane z odbiorcą końcowym. Zależnie od wybranej taryfy ceny prądu nieznacznie różnią się między sobą w zależności od godziny lub dnia tygodnia.

Wyróżnia się cztery grupy taryfowe, które dotyczą różnych grup odbiorców końcowych. Są to:

  • A – przedsiębiorstwa zasilane siecią o napięciu wysokim,
  • B – przedsiębiorstwa zasilane siecią o napięciu średnim,
  • C – przedsiębiorstwa zasilane siecią o napięciu niskim,
  • G – gospodarstwa domowe.

Oprócz oznaczenia za pomocą liter, które klasyfikują użytkowników energii elektrycznej, taryfy mogą posiadać również inne znaki (maksymalnie oznaczenie taryfy prądu możliwe jest w czterech znakach). Kolejnym znakiem jest moc umowna: cyfra 1 przeznaczona jest dla mocy umownej poniżej 40 kW, a 2 dla większe niż 40 kW. Następnie umieszona jest cyfra oznaczająca strefę czasową - 1 oznacza stałą taryfę przez całą dobę, zaś pozostałe (maksymalnie do liczby 4) różne stawki za prąd w zależności od pory dnia lub tygodnia. Możliwe jest także dodanie literek a, b oraz w, które dotyczą sposobu rozliczania stref czasowych.

Taryfy prądu dla gospodarstw domowych

Taryfy prądu z grupy G przeznaczone są dla gospodarstw domowych. Wyróżnia się trzy podrodzaje taryf: G11, G12 oraz G12w. Dokonując wyboru taryfy prądu dla domu warto poznać ich charakterystykę, ponieważ może to przyczynić się do obniżenia rachunków za prąd. Dokładny opis taryf wraz z porównaniem cen prądu od sprzedawców znajdziesz w serwisie internetowym https://e-energia.pl/. Poniżej w przybliżeniu przedstawiamy różnice w poszczególnych taryfach dla gospodarstw domowych.

Taryfa energii elektrycznej G11

Taryfa G11 to tzw. taryfa jednostrefowa, w której zużycie prądu jest mniejsze niż 40 kW, a stawka za prąd jest stała przez całą dobę. Rozwiązanie to polecane jest w momencie, gdy z urządzeń elektrycznych korzysta się nieustannie - zarówno w dzień, jak i w nocy.

Taryfa energii elektrycznej G12

Taryfa G12 jest zwana taryfą nocną. Obowiązują w niej inne stawki w zależności od pory dnia. W godzinach szczytu, ustalanymi w zależności od sprzedawcy prądu (zazwyczaj od 6:00 do 22:00) prąd jest droższy, zaś poza nimi - tańszy. Ten rodzaj taryfy polecany jest szczególnie w przypadku osób, które wcześnie wychodzą z domu, a wracają późno oraz dla osób korzystających z pomp ciepła.

Taryfa energii elektrycznej G12w

Taryfa G12w to, podobnie jak taryfa G12, taryfa dwustrefowa, o różnych stawkach energii elektrycznej. Zwana jest również taryfą weekendową, ponieważ w jej przypadku koszt prądu jest dodatkowo niższy w okresie weekendowym - od piątku wieczorem do poniedziałku rano. Ten rodzaj taryfy sprawdzi się idealnie w przypadku, gdy w domu spędzamy głównie weekendy.

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści