Coraz częściej na ulicy czy też w pracy jesteśmy świadkami zatrzymania akcji serca u obcej osoby. Jest to nagła sytuacja wymagająca bardzo szybkiego i rozważnego działania. Przy zatrzymaniu akcji serca tak naprawdę liczą się sekundy, aby uniknąć nieodwracalnych uszkodzeń w mózgu. Warto więc wiedzieć, że oprócz obowiązkowego wezwania pogotowia, możemy również samodzielnie udzielić niezbędnej pomocy, zamiast biernie oczekiwać. Do przywrócenia prawidłowej pracy mięśnia sercowego służą zewnętrzne defibrylatory AED, które są ogólnodostępne. Do czego służą, jak działają i w jaki sposób je obsługiwać dowiecie się z tego artykułu.

Co to jest defibrylator AED?

Wiele osób prawdopodobnie nie wie do końca, czym tak naprawdę jest defibrylator AED. Taki stan rzeczy może doprowadzić do tego, że takie osoby nie będą w stanie udzielić skutecznej pomocy osobie w potrzebie. A więc AED – Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, to urządzenie, którego zadaniem jest analizowanie rytmu serca poszkodowanego i zadecydowanie o konieczności przeprowadzenia defibrylacji. Sama defibrylacja jest zabiegiem medycznym polegającym na uwolnieniu impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej energii w celu przywrócenia prawidłowego rytmu serca. Jeżeli osoba udzielająca pierwszej pomocy wykorzysta AED w ciągu trzech pierwszych minut od zatrzymania akcji serca, to mamy szanse na przywrócenie prawidłowej pracy mięśnia sercowego w około 75%.

Oczywiście bez względu na to, czy wybierzemy AED marki String, czy też innego producenta zasada działania zazwyczaj jest taka sama. Defibrylator tego typu to automatyczne urządzenie steruje, więc nim komputer, który posiada zaprogramowany odpowiedni algorytm wykrywający nieprawidłowy rytm serca i informujący o konieczności defibrylacji. Działanie AED opiera się na uwolnieniu impulsu elektrycznego w odpowiednim momencie i o odpowiedniej sile.

Jak używać defibrylatora AED?

Defibrylatory AED marki String to urządzenia zewnętrzne, ogólnodostępne w licznych placówkach na widocznym miejscu. Ich prostota wykorzystania opiera się na minimalnej obsłudze. Trzeba jedynie prawidłowo podpiąć elektrody do poszkodowanego. Natomiast, w jaki sposób to zrobić przekazane jest przez urządzenie krok po kroku w jasnych komendach głosowych. Każda elektroda urządzenia jest także dobrze i jasno oznaczona, więc nie można ich odwrotnie podpiąć.

Warto wspomnieć, że automatyczny defibrylator AED String to urządzenie zupełnie bezpieczne i proste w obsłudze. Przez co nie należy się obawiać jego użycia. Jeżeli będziemy postępować zgodnie z wytycznymi płynącymi z AED mamy bardzo duże szanse ocalić komuś życie, podtrzymując jego funkcje życiowe aż do przybycia pogotowia.

Z automatycznego defibrylatora może skorzystać praktycznie każdy, zarówno personel medyczny, jak i przypadkowi przechodnie. W Polsce AED są powszechnie dostępne. Urządzenia te zazwyczaj umieszczane są w centrach handlowych, przychodniach, urzędach bądź lotniskach. Należy również pamiętać, że przed użyciem AED trzeba wezwać pogotowie, a następnie usunąć wszelką biżuterię oraz inne materiały mogące wejść w kontakt z elektrodą. Natomiast mokrą klatkę piersiową należy wytrzeć ręcznikiem, a owłosienie musi być ogolone żyletką dostępną w zestawie AED.

Gdzie można znaleźć defibrylator AED?

Z pewnością zastanawiamy się, gdzie można znaleźć takie urządzenie w razie nagłej potrzeby. Jeżeli jesteśmy świadkami zatrzymania akcji serca jakiejś osoby, to powinniśmy dokładnie wiedzieć gdzie szukać AED. Defibrylator można znaleźć w każdej karetce, niemniej jednak gdy nie ma czasu, aby czekać na przyjazd pogotowia, powinniśmy poszukać urządzenia w najbliższej okolicy. Zazwyczaj AED są umiejscowione w obiektach publicznych, przedsiębiorstwach, szkołach oraz pojazdach policji i straży pożarnej. Defibrylator zewnętrzny zazwyczaj zainstalowany jest na widoku, dzięki czemu bez trudu go dostrzeżemy.

U kogo nie stosować defibrylatora AED?

Warto również wiedzieć, kiedy powinniśmy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania urządzenia AED. Zazwyczaj nie zaleca się stosowania zewnętrznych defibrylatorów u dzieci poniżej 1 roku życia.

Należy również zachować szczególną ostrożność na mokrych nawierzchniach. W takim wypadku poszkodowanego należy najpierw wyciągnąć z wody, rzeki, basenu, kałuży, osuszyć klatkę piersiową, a następnie wtedy podpiąć urządzenie.

Szczególną ostrożność trzeba również zachować, stosując AED przy materiałach łatwopalnych bądź podczas terapii tlenowych. W takich wypadkach najlepiej jest odsunąć poszkodowanego od wybuchowych substancji i odłączyć od źródła tlenu.