Mówi się, że na rynku wydawniczym brakuje przestrzeni dla początkujących autorów i bardzo trudno się wybić. Jeśli planujesz wydanie pierwszej powieści, to na pewno zastanawiasz się, jak działa ten proces oraz jak nie dać się oszukać i wykorzystać przez wydawnictwa czy niekorzystne umowy. Wydaj swoją książkę, korzystając z naszego krótkiego poradnika!

Na co uważać

Pewnie nieraz słyszałeś o autorach, którzy na początku swojej kariery podpisywali niekorzystną dla siebie umowę i potem latami toczyli spory z pierwszym wydawcą. Gdy znajdziesz już wydawnictwo, które zaoferuje Ci wydanie Twojej książki (www.novaeres.pl) uważnie prześledź umowę. Pytaj o to, w jaki sposób będzie dystrybuowana powieść, jaki budżet zostanie poświęcony na jej promocję, a przede wszystkim zwróć uwagę na model wydawniczy, jaki zostanie Ci zaproponowany. Oficyny funkcjonują na różnych zasadach, dlatego przed wysłaniem tekstu koniecznie sprawdź, komu powierzasz wydanie swojego dzieła.

 

Rodzaje modeli wydawniczych

Największym marzeniem każdego początkującego autora jest oczywiście wydanie pierwszej powieści z oficyną wydawniczą, która publikuje znanych i lubianych polskich autorów. Jednak samo czekanie na odpowiedź od dużego wydawnictwa trwa często miesiącami - bez żadnej gwarancji, że cierpliwość zostanie nagrodzona publikacją.
Jakie są inne opcje wydania książki na polskim rynku? Dla autorów, którzy mają bazę swoich odbiorców (takich jak influencerzy, blogerzy, znani aktorzy czy politycy) korzystnym modelem może być self-publishing. Firmy, które oferują takie usługi, za opłatą drukują książkę, w rękach autora zostawiając dystrybucję i promocję.

Rosnącą popularność zdobywają wydawnictwa vanity, obiecujące młodym pisarzom fantastyczną karierę… Zwykle nie weryfikują jednak przesłanych tekstów ani nie działają aktywnie na rzecz sprzedaży wydanych powieści. Ponieważ zarabiają na autorze już w momencie podpisania umowy wydawniczej, nie zależy im na aktywnej promocji nowego tytułu.

 

 

Jaki jest najkorzystniejszy model?

Modelem, który może okazać się pewnego rodzaju kompromisem odpowiednim dla debiutanta, jest wydawnictwo subsydiowane. Z self-publishingiem i usługowymi vanity łączy je jedynie wkład własny autora. Na kolejnych etapach współpracy następuje redakcja i korekta tekstu, połączona z edukacją młodego pisarza lub pisarki w zakresie funkcjonowania rynku wydawniczego.
Taką możliwość początkującym twórcom oferuje w polsce jedynie Wydawnictwo Novae Res. Co więcej, po udanym debiucie Novae Res daje możliwość publikacji kolejnych książek w klasycznym modelu, w którym oficyna pokrywa wszystkie koszty.