Nie da się nie zauważyć, że w większości magazynów towary, produkty czy półprodukty przechowuje się na europaletach. Na nich też najczęściej są one transportowane i to nie tylko na terenie Polski, ale właściwie na całym świecie.

Jak to się stało, że te drewniane konstrukcje zawładnęły logistyką i przyczyniły się do prawdziwej rewolucji w magazynowaniu? Mają przemyślany, uniwersalny rozmiar, są lekkie, a przy tym mają wysoką ładowność i są niezwykle trwałe.

Mają uniwersalny rozmiar

Palety Euro, czy też mówiąc inaczej europalety, to drewniane konstrukcje, które zawsze składają się z dwóch dolnych i dwóch górnych elementów o wymiarach 1200 x 100 x 22 mm oraz 1200 x 145 x 22 mm, sześciu klocków o wymiarach 145 x 100 x 78 mm oraz trzech większych klocków o wymiarach 145 x 145 x 78. Do tego, żeby były wystarczająco stabilne posiadają także trzy poprzeczne szersze belki (800 x 145 x 22 mm), dwie deski pośrednie (1200 x 100 x 22 mm) oraz dwie szersze deski środkowe (1200 x 145 x 22 mm). Ostatecznie osiągają wymiary 1200 x 800 x 144 mm, a także wagę 25 kg. Mają przy tym ładowność aż 1500 kg.

Każda europaleta posiada taką samą szerokość, długość i wysokość. Równe są też zawsze odstępy między poszczególnymi belkami. Każda też dokładnie tyle samo waży. Dzięki temu, że mają one zunifikowany, uniwersalny rozmiar podlegają wymianie. To oznacza, że przy dostawie towaru, odbiorca nie musi od razu go ściągać, żeby oddać konkretną paletę dostawcy, a wystarczy, że wymieni ją na taką która jest już wolna. To znacznie usprawnia pracę i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Uniwersalny rozmiar europalet ma też wiele innych zalet. Są one idealnie przystosowane do tego, żeby je przewozić za pomocą ręcznych widlaków czy wózków widłowych. Co więcej, znacznie ułatwiają rozmieszczenie towaru podczas transportu. Ich rozmiar został dobrany w taki sposób, żeby w samochodach dostawczych i tirach zmieściło się ich jak najwięcej. To znacznie wpływa na redukcję kosztów.

Są trwałe i mogą służyć wiele lat

Europalety są najczęściej wybieranym rodzajem palet nie tylko ze względu na swój rozmiar, ale również z uwagi na to, że są niezwykle trwałe. W przeciwieństwie do lżejszych konstrukcji, mogą służyć przez wiele lat. Nadają się do wielokrotnego użytku, dzięki czemu ich zakup szybko się zwraca.

Dzięki temu, że europalety są bardzo solidne, nawet w przypadku wystąpienia uszkodzenia, nie ma konieczności ich wymiany na nowe. Można oddać je do naprawy. Ta obejmuje najczęściej wyjęcie uszkodzonej części i zastąpienie jej identyczną tyle, że nową. Niekiedy przy nieumiejętnym poruszaniu się wózkiem widłowym czy też przy zbyt dużym obciążeniu, może dojść do złamania się jednej z desek dolnych czy górnych czy też uszkodzenia, a nawet całkowitego urwania klocka. Przy złym przechowywaniu poszczególne części mogą też butwieć. Kiedy tak się stanie, wystarczy je wymienić, a paleta ponownie może służyć przez lata.

Zapraszamy do kontaktu - Polskie Opakowania