Sprzedaż samochodu za pośrednictwem skupu aut to najprostsza i najszybsza metoda na pozbycie się pojazdu. Jeśli nie mamy czasu zajmować się tym samodzielnie, zamieszczać ogłoszeń i martwić się o odpowiednią jakość zdjęć, a także ciągle spotykać się z potencjalnymi kupcami i odpowiadać na setki ich pytań, skup aut zrobi to za nas. Należy jednak liczyć się z faktem, że konieczne będzie przygotowanie kompletu dokumentów, bez których sprzedaż nie może się dopełnić.

Dlaczego warto sprzedać samochód do skupu?

Właściciele używanych aut, szczególnie uszkodzonych, mogą mieć problem ze znalezieniem kupca, ponieważ rynek samochodowy w Polsce jest bardzo rozwinięty. Nie ma potrzeby spisywać jednak pomysłu sprzedaży na straty, ponieważ z pomocą przychodzą skupy aut. Ich zadaniem jest zakupienie pojazdu od ręki i samodzielne znalezienie dla niego nowego właściciela. Jest to bezpieczny proces, ponieważ sprzedaż do skupu odbywa się przy podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Nie ma więc mowy o żadnego rodzaju oszustwie. Płatność odbywa się natychmiastowo poprzez przelew lub przekazanie gotówki do ręki.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Aby sprzedać pojazd w skupie, musimy dysponować odpowiednimi dokumentami. Jak wskazuje Pan Bartek, właściciel skupu AUTO-BART, dostępnego na stronie https://skupaut-gotowka.pl, „zestaw dokumentów różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z samochodem prywatnym czy firmowym”. W przypadku auta prywatnego wystarczą: dowód rejestracyjny samochodu, karta pojazdu oraz podpisane przez właściciela pełnomocnictwo, jeśli nie jest on osobiście obecny przy sprzedaży. Jeżeli sprzedajemy do skupu samochód firmowy, który został niedawno wykupiony z leasingu, musimy przygotować: oryginał faktury wykupienia auta z leasingu, potwierdzenie przelewów za fakturę sprzedaży pojazdu, dokument poświadczający zakończenie leasingu, dowód rejestracyjny, komplet pozostałych dokumentów z firmy leasingowej. W obu przypadkach potrzebne będą także polisa OC oraz komplet kluczy do samochodu. Warto także dołączyć książeczkę serwisową pojazdu oraz kopie faktur za naprawy i zakupione części. Nie jest to jednak obowiązkowe.

Jak wygląda sprzedaż auta do skupu samochodów?

Procedura nie jest skomplikowana. Po wybraniu firmy i zgłoszeniu się do niej otrzymujemy formularz sprzedaży, w którym wpisujemy najważniejsze informacje o samochodzie oraz dołączamy zdjęcie pojazdu. Na podstawie formularza firma dokonuje wstępnej wyceny, a gdy sprzedający zgodzi się na zaproponowaną sumę, przystępuje się do oględzin - pracownicy dokładnie oglądają auto i ostatecznie wyceniają je. Pozostawiają jednak miejsce do negocjacji, więc klient może zaproponować cenę, którą sam uważa za stosowną. Kolejnym etapem jest już tylko podpisanie dokumentów oraz przekazanie pieniędzy.

Zalety sprzedaży auta do skupu

Sprzedaż auta do skupu samochodów to opcja niezwykle wygodna i pozwalająca zaoszczędzić czas. Na pewno nie trzeba martwić się o idealną czystość pojazdu ani o niewielkie naprawy, by potencjalny klient nie miał zastrzeżeń co do jego stanu. W przypadku sprzedaży do skupu wszystkie czynności nie są konieczne, ponieważ dalsze postępowanie i tak leży po stronie firmy. Skupy zazwyczaj dokonują akceptacji przesłanego formularza dosyć szybko.