Grillowanie jest doskonałą formą spędzania czasu ze znajomymi oraz najbliższymi, zwłaszcza w sezonie letnim, choć równie przyjemnym podczas chłodnych, jesiennych dni. Jednak mimo wyjątkowego klimatu i przyrządzanych niepowtarzalnych dań, istnieje wiele ważnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Jednym z nich jest z pewnością możliwość poparzenia się rozgrzaną kratą, żeliwną płytą czy innym elementem gorącego urządzenia. Istnieje kilka metod, dzięki którym unikniemy poparzenia skóry, a także zabezpieczymy miejsce, w którym przygotowujemy posiłki, chociażby przed spaleniem.

Jak zabezpieczyć się przed poparzeniami?

Choć możliwość poparzenia jest nagła i niespodziewana, tak można solidnie przygotować się do ochrony swojej skóry. Przy grillowaniu często można się zapomnieć, dotknąć rozgrzanej kraty czy rozgrzanego naczynia. Istnieje jednak na to niezawodny i od lat sprawdzony sposób, mianowicie… rękawice ogniotrwałe. I choć rozwiązanie wydaje się dość banalne, nie ma nic pewniejszego przed ochroną od poparzenia niż tego rodzaju rękawice. Jest to certyfikowany produkt, który przez zawartość i naszycie niektórych z elementów daje gwarancję ochrony i zabezpieczenia. Wyróżniają się one odpornością na bardzo wysokie temperatury, a ich wykonanie pozwala na maksymalny komfort podczas korzystania z produktu. Silikonowe elementy mają ważne zastosowanie, gdyż ułatwiają dobry uchwyt naczyń żaroodpornych czy kraty, z której chcemy zdjąć przygotowywane przez nas posiłki. Używając ich, mamy pewność, że nasza skóra będzie zabezpieczona przed potencjalnymi oparzeniami.

Jak leczyć oparzenia skóry?

I choć zawsze staramy się uważać, by się nie poparzyć, zdarzają się sytuacje, w których może dojść do oparzenia. Powodów może być wiele, a najczęściej jest to przypadkowe dotknięcie blachy czy rozgrzanego naczynia. Jeżeli doszło do takiej sytuacji, należy natychmiast odejść od źródła gorąca i w przypadku oparzenia się przez ubranie, zdjąć ubranie. Jeśli dotknęliśmy gorąca przy samej skórze, zaleca się polewanie rany chłodną wodą, zaczynając od letniej i stopniowo zmniejszając do chłodniejszej temperatury. Ważne jest odpowiednio długie chłodzenie oparzenia wodą, najlepiej do 30 minut.

Jak uchronić żywność przed spaleniem na grillu?

Kolejnym ważnym aspektem, na który należy uważać, jest możliwość spalenia żywności na grillu węglowym, jeśli takowego używamy. Choć nie należy on do najlepszych rozwiązań przez możliwość wytwarzania się chorobotwórczych substancji poprzez skapujący tłuszcz na rozżarzony węgiel czy brykiet, tak raz na jakiś czas nic nie powinno zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jednak sprawdzonych i nieszkodliwym urządzeniem będzie grill gazowy. Mimo wszystko przy grillowaniu warto mieć butelkę wypełnioną wodą, która w razie czego nieco przygasi zbyt duży ogień. Sprawdzoną metodą jest zrobienie małej dziurki na nakrętce, dzięki czemu będziemy kontrolować strumień wody, by całkowicie nie zgasić ognia. Jest to niezawodne rozwiązanie, o którym warto pamiętać przy grillowaniu, by zawsze w gotowości mieć coś, co zapobiegnie spaleniu się żywności.

Źródło zdjęć: freepik.com