Zalane mieszkanie to problem, którego nie można lekceważyć. Najważniejsze to nie panikować i przyjąć odpowiednią strategię. Z każdym zalaniem nawet tym największym można sobie poradzić. Sprawdźmy zatem jak?

Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?

Skutki zalania mieszkania mogą być opłakane, a nieestetyczna plama na suficie, czy łuszcząca się farba na ścianie to najmniej problem. Dużo gorzej, jeśli kontakt z wodą był długotrwały lub notorycznie się powtarzał, co może skutkować wniknięciem wilgoci w głąb murów lub pod posadzkę. W takiej sytuacji pozbycie się wilgoci standardowymi metodami jest praktycznie niemożliwe, a wilgoć może przynieść wiele szkód. Poza zniszczeniem podłogi, czy ściany może pojawić się problem grzyba lub pleśni, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia i mogą doprowadzić do rozwoju wielu chorób. Jak zatem osuszyć mieszkanie po zalaniu?Jak osuszyć mieszkanie? Naturalne metody

Wybór metody osuszania mieszkania zależy od nasilenia problemu i pory roku. Przy niewielkiej ilości wody (awaria została szybko zauważona i zlikwidowana) latem, można po prostu wietrzyć mieszkanie, a przewiew i suche powietrze skutecznie wysuszą mury. Problem pojawia się, gdy awaria była duża lub długotrwała bądź zdarzyła się zimą – naturalne suszenie w takim przypadku będzie trwało miesiącami, co zwiększy ryzyko rozwoju grzyba i pleśni. Dodatkowo koszty ogrzewania będą ogromne, znacznie przewyższając koszt zatrudnienia specjalistów lub wynajęcia odpowiednich urządzeń.


Jak osuszyć mieszkanie? Osuszacze powietrza


Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie osuszaczy, które przyspieszą suszenie, umożliwiając przeprowadzenie niezbędnego remontu (odmalowanie ścian itp.). Dodatkowo urządzenia do osuszania budynków są niezwykle skuteczne i całkowicie likwidują wilgoć z murów. Na rynku dostępne są osuszacze adsorpcyjne i kondensacyjne, przy czym specjaliści pracują na osuszaczach kondensacyjnych, które są wydajniejsze, a więc prace zostaną przeprowadzone szybciej i będą skuteczniejsze. Dodatkowo osuszacze kondensacyjne odznaczają się mniejszym poborem energii. Tego typu urządzenia kosztują co najmniej kilka tysięcy złotych, dlatego najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która osuszy mieszkanie lub wynająć osuszacz. Osuszaniem budynków w Krakowie zajmuje się firma MerMar.Jak ustawić urządzenia do osuszania murów?

Moc urządzenia należy dobrać do wielkości osuszanego pomieszczenia, a podczas wykonywania prac, warto w pokojach ustawić wentylatory, które przyspieszą osuszanie. Najkorzystniej jest ustawić wentylator około 100 cm od ściany i nadmuch powietrza skierować na osuszany mur. Około 100 cm za wentylatorem należy ustawić osuszacz. Połączenie suchego powietrza i cyrkulacji powietrza sprawi, że osuszanie budynku będzie dużo szybsze, a więc i tańsze.

Osuszanie podposadzkowe

W sytuacji, gdy awarii uległy elementy znajdujące się pod posadzką lub gdy woda wdarła się pod posadzkę, niezbędne będzie przeprowadzenie osuszania podposadzkowego. Co ważne, nowoczesne metody osuszania posadzki nie wymagają przeprowadzenia generalnego remontu. Mimo że trwają stosunkowo długo (od 10 do 21 dni w zależności od stopnia zawilgocenia), to nie są uciążliwe dla domowników. Podczas osuszania, pracownicy firmy przepuszczają przez materiały pod posadzką bardzo suche powietrze, które likwiduje wilgoć. To najskuteczniejsza i najmniej inwazyjna metoda, która pozwala całkowicie pozbyć się problemu.