Obecnie każde gospodarstwo bydła mlecznego, które chce się rozwijać korzysta z dojarek inaczej nazywanych aparatami udojowymi. Te urządzenia mechaniczne umożliwiają automatyczne dojenie krów. Zmniejszają ilość pracy, dzięki czemu pracownicy zaoszczędzają cenny czas. Dojarki zwiększają także efektywność gospodarstw. Najpopularniejsze typy dojarek, czyli rurociągowe (przewodowe) i bańkowe (konwiowe) składają się z wielu elementów. W każdym z nich bardzo ważną rolę pełnią gumy strzykowe.

Charakterystyka gum strzykowych

Gumy strzykowe to najważniejsze elementy dojarki. Mają bezpośredni kontakt ze zwierzęciem. Z tego powodu należy im poświęcić sporo uwagi. Składają się z górnej części nazywanej główką i dolnej nazywanej trzonem. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że krowy mają strzyki różnej wielkości. Dlatego są produkowane gumy strzykowe różnej wielkości. Jeśli chcemy by krowy cieszyły się dobrym zdrowiem należy dobrać odpowiedni rozmiar. Aby to zrobić należy zmierzyć długość i średnicę strzyków krów w stadzie za pomocą specjalnych przyrządów do mierzenia.


Konieczne jest także zaopatrzenie się w gumy strzykowe, które są wykonane z odpowiedniego materiału. Powinny one być miękkie i elastyczne. Zbyt twardy materiał może nawet uszkodzić wymię. Powierzchnia powinna być gładka i śliska oraz łatwa w czyszczeniu. Gumy strzykowe nie powinny zmieniać swojej elastyczności bez względu na porę roku czy temperaturę wody, stosowanej do ich mycia i sterylizacji. Muszą być odporne na środki chemiczne. Oczywiście najlepiej wybierać środki naturalne, ale nawet przy nich zły materiał może ulec szybkiemu zużyciu. Nie ma konieczności korzystania z przezroczystych gum strzykowych, ale na pewno ich atutem jest możliwość obserwacji przepływu mleka. Popularne czarne gumy nie są zbyt dobre jakościowo. O wiele lepiej sprawdzają się antybakteryjne silikonowe. Zapewniają one największą higienę. Gumy strzykowe można zakupić na stronie sklepu - https://centrumrolnictwa.pl/kategoria-produktu/gumy-strzykowe/.

Dlaczego gumy strzykowe są takie ważne?

Gumy strzykowe jak sama nazwa wskazuje znajdują się na strzykach. Mają kontakt ze zwierzęciem. Sama higiena przed udojowa nie zastąpi dobrze dobranych gum strzykowych. Mają one naprawdę duży wpływ na ilość komórek somatycznych w mleku. Gdy pojawiają się w nich mikrouszkodzenia powoduje to zbieranie się brudu i bakterii. Z tego powodu należy je wymieniać co pół roku, a jeszcze lepiej co 2500 udoje. Zbyt duży rozmiar powoduje luki w ciśnieniu i sprawia, że krowy nie są zdajane całkowicie. Zbyt mały natomiast może po prostu zbyt mocno uciskać strzyki i sprawiać krowie ból. Po każdym udoju należy dokładnie wymyć i zdezynfekować gumy udojowe, co ograniczy rozwój drobnoustrojów. Na co jeszcze mają wpływ gumy strzykowe? Nieodpowiednio dobrane, niewymieniane i nieczyszczone powodują zapalenia wymienia. Dlatego pamiętajmy by cena nie grała głównej roli przy wyborze gum strzykowych. Lepsza jakość oznacza lepszą żywotność, wpływa na zdrowie krów i wydajność mleczną.