Wtórny rynek samochodowy w Polsce kwitnie. Zarówno w Internecie, jak i na giełdach samochodowych odnaleźć można wiele ofert sprzedaży aut używanych, z tak zwanej „drugiej ręki”. Zanim jednak zabierzemy się za poszukiwania najlepszego dla nas samochodu, powinniśmy posiąść trochę wiedzy, dzięki której na transakcji nie wyjdziemy źle. Zwłaszcza, jeśli mówimy o kwestiach związanych z obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Dzięki wtórnemu rynkowi motoryzacyjnemu coraz więcej osób – zwłaszcza młodych – może pozwolić sobie na zakup auta i samodzielne poruszanie się drogami. Odkupienie samochodu od innego kierowcy niesie ze sobą jednak szereg różnych zagrożeń i ryzyko, że nie dopilnujemy jakichś formalności. Takie sytuacje najczęściej powiązane są z kwestią ubezpieczenia OC pojazdu, która dla wielu jest dość enigmatyczna i nie do końca jasna. A przecież każdy zarejestrowany samochód – bez znaczenia czy kupiony w salonie, czy też od poprzedniego właściciela – musi być ubezpieczony.

Aby nie dopuścić się popełnienia błędu (a nieznajomość prawa w tym wypadku bardzo szkodzi!), warto pamiętać o 3 głównych zasadach związanych z ubezpieczeniem OC samochodów używanych.

ZASADA 1 – sprawdź OC, zanim kupisz auto i wyruszysz w drogę!

To pierwsza i podstawowa sprawa, jaką powinniśmy załatwić. Zorientowanie się, jak przedstawia się aktualna sytuacja ubezpieczeniowa samochodu, który chcemy odkupić, leży w naszym interesie i możliwie najszybciej powinniśmy tę kwestię poruszyć z dotychczasowym właścicielem auta. Warto zadać mu następujące pytania:

  • Czy samochód posiada aktualne, opłacone ubezpieczenie OC?

  • Kiedy wygasa aktualna polisa pojazdu?

Kiedy już uzyskamy te informacje, będziemy mogli w porę zareagować w przypadku niebawem kończącego się ubezpieczenia. Warto pamiętać, że polisa OC przypisana jest głównie do pojazdu i wraz z zakupem „przechodzi” na nowego właściciela, a jej brak grozi wysokimi karami finansowymi. Należy również mieć na uwadze, że towarzystwo ubezpieczeniowe może zadecydować o ponownym obliczeniu składek (tzw. rekalkulacja OC), chcąc dopasować ich wysokość do nowego właściciela auta.

ZASADA 2 – zainicjuj kontakt z ubezpieczalnią

Dobrym sposobem na uregulowanie kwestii ubezpieczenia naszego świeżo kupionego samochodu z drugiej ręki będzie po prostu skontaktowanie się z dotychczasowym towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym pojazd posiada wykupioną polisę.

Kontakt z ubezpieczalnią może być świetnym posunięciem pod kątem finansowym – może okazać się bowiem, że jeśli zawnioskujemy o rekalkulację składek, zostaną one pomniejszone (oczywiście, jeśli mamy do tego lepsze warunki niż poprzedni właściciel samochodu).

Warto umówić się na spotkanie z przedstawicielem również w sytuacji, gdy polisa ubezpieczeniowa samochodu w niedługim czasie ulegnie zakończeniu. Ustalenie szczegółów – takich jak automatyczne przedłużenie ważności polisy, wysokość składek, zapisy umowy itd. – z pewnością pozwoli nam zachować spokój i utrzymać sprawę OC auta pod kontrolą.

ZASADA 3 – nigdy nie zgadzaj się od razu na pierwszą ofertę!

Wielu kierowców popełnia zasadniczy błąd, przez który przychodzi im płacić rocznie więcej, niż by musieli. Decydują się na pierwszą ofertę, jaka została im zaprezentowana przez agenta ubezpieczeniowego.

W dzisiejszym świecie, w którym rynek ubezpieczeń samochodowych jest naprawdę rozwinięty i różnorodny, powinniśmy brać pod uwagę wiele możliwości i porównywać ze sobą propozycje różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Składki za OC bowiem – w przeciwieństwie do zakresu obejmowania polisy – nie wszędzie są takie same. Bardzo często zdarza się, że u innego ubezpieczyciela otrzymamy ofertę korzystniejszą niż u dotychczasowego.

Zanim więc zdecydujemy się na kontynuację ubezpieczenia używanego auta u dotychczasowego ubezpieczyciela, pozwólmy sobie na zbadanie rynku i wybranie najlepszej opcji. A posłużyć nam mogą do tego na przykład internetowe porównywarki ubezpieczeniowe.