Fani jazdy off-road często muszą zmierzyć się z ekstremalnymi i niespodziewanymi sytuacjami na drodze (i poza nią!). Doświadczeni kierowcy wiedzą, że najważniejszą częścią wypadów na „łono natury” swoim pojazdem, jest przygotowanie samochodu i jego wyposażenia. Im więcej spraw załatwisz zawczasu i prawidłowo wyposażysz swój pojazd, tym większą szansę masz na to, że uchronisz się przed wieloma niespodziankami.

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia pojazdów z napędem 4x4 są wyciągarki samochodowe, dlatego warto wiedzieć o nich coś więcej. Z poniższego wpisu dowiesz się m.in.:

  • czym są wyciągarki i wciągarki oraz czym się one różnią,
  • kiedy przydaje się wyciągarka,
  • jakie wyróżnia się rodzaje wyciągarek (mechaniczne, elektryczne i hydrauliczne).

Czym są wyciągarki i wciągarki oraz czym się one różnią?

Wyciągarka i wciągarka to urządzenia wciągające, które znajdują zastosowanie w wielu branżach, między innymi w motoryzacyjnej. Podstawową różnicą między nimi jest sposób ich działania.

Wciągarki zazwyczaj działają w pionie i przemieszczają różne rzeczy o dużym udźwigu na niewielkie odległości. Wyciągarki z kolei pracują w poziomie i są częściej wykorzystywane do wyciągania rzeczy, a także ich przeciągania.

Kiedy przydaje się wyciągarka?

Wyciągarki samochodowe są często stosowane w różnego rodzaju pojazdach. Z jej funkcjonalności chętnie korzystają: pomoc drogowa, straż pożarna, pojazdy wojskowe czy inne pojazdy specjalne. Stąd też ich niezwykła przydatność, jeżeli chodzi o samochody terenowe.

Wyciągarka przydaje się w wielu ekstremalnych sytuacjach, gdy Twój pojazd zostanie unieruchomiony. Dzięki wyciągarce możesz wyciągnąć samochód z grząskiego gruntu, zaspy śnieżnej, błota czy osuwiska. Niezależnie od warunków, w których się znalazłeś/aś, wyciągarka jest sprawdzonym sposobem na wyjście z opresji niemal w każdej sytuacji.

Rodzaje wyciągarek – mechaniczne, elektryczne i hydrauliczne

To, jak używać wyciągarki, zależy od jej rodzaju, ponieważ wyróżnia się wyciągarki elektryczne, hydrauliczne i ręczne. Każda z nich odznacza się swoją specyfiką. Dobór odpowiedniej wyciągarki do typu pojazdu powinno się uzależnić przede wszystkim od celu jej montażu. Należy więc zastanowić się, do jakich zadań będzie wykorzystywane wybrane urządzenie oraz w jakich warunkach.

Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych rodzajów wciągarek:

Wyciągarki mechaniczne

Są one montowane w pojedźcie na stałe. Pobierają one moc z napędu pojazdu. Znakomicie sprawdzają się w samochodach z napędem 4x4 w trudnych warunkach.

Wyciągarki elektryczne

Pobierają one prąd z akumulatora, a napędzane są silnikiem wyciągarki. Ze względu na swoją funkcjonalność i szerokie zastosowanie są one chętnie wykorzystywane przez kierowców pojazdów specjalnych oraz samochodów terenowych.

Wyciągarki hydrauliczne

Idealne dla cięższych typów pojazdów. Wykosztują hydraulikę układu wspomagania lub własne silniki hydrauliczne.

Jeśli szukasz części do wyciągarek samochodowych, korzystaj tylko ze sprawdzonych sklepów, które je oferują. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, podejmując słuszny wybór na lata, ale też będziesz mógł skonsultować odpowiedni zakup ze specjalistą.

źródło zdjęć: freepik.com