Tarasy, czyli poziome powierzchnie o dowolnych rozmiarach umieszczone na wysokości parteru budynku, są stałym elementem architektury występującym wokół polskich domów. Najczęściej pełnią one funkcję miejsca do odpoczynku i stanowią centrum życia towarzyskiego danej rodziny. Można tam przyjmować gości, jak i relaksować się na świeżym powietrzu. Zaaranżowanie takiej przestrzeni nie jest trudne – wystarczy zainwestować w wygodne meble wypoczynkowe oraz dobrać ciekawą roślinność. W zależności od materiału, z jakiego wykonany jest taras, niezbędna jest również troska o taką nawierzchnię. Szczególnie przed zimą warto ją zabezpieczyć. Sprawdź jak tego dokonać!

Taras z desek WPC

Deski kompozytowe WPC są popularnym materiałem wykorzystywanym do tworzenia tarasów. Cieszą się tak dużym uznaniem przede wszystkim ze względu na swoje liczne mocne strony. Wśród nich wymienia się między innymi dużą trwałość, wytrzymałość, łatwość montażu oraz wygląd łudząco przypominający drewno. Warto zwrócić uwagę również na łatwość utrzymania takich desek w czystości oraz brak konieczności zajmowania się ich czasochłonną pielęgnacją oraz konserwacją. Jednak przed zimą, czyli porą roku, podczas której taras jest eksploatowany w bardzo ograniczonym zakresie, najlepszym wyjściem jest uprzątnięcie go.

Jak zabezpieczyć taras na zimowe miesiące?

Prace związane z zabezpieczaniem tarasu na zimę składają się z kilku etapów. Działania w tym zakresie poleca się rozpocząć od usunięcia wszystkich znajdujących się tam przedmiotów. Stoliki, krzesła, ławki, fotele i leżaki trzeba umieścić gdzieś pod dachem – najlepiej w garażu lub innym pomieszczeniu o analogicznym przeznaczeniu. Podobnie jest z roślinami. Zwłaszcza te, które nie lubią niskich temperatur, należy wnieść do domu.

Następnie wolna przestrzeń powinna zostać starannie oczyszczona z nagromadzonych na niej zabrudzeń. Do skutecznego usunięcia liści, błota, piasku, małych kamyczków i różnych plam przyda się do tego szczotka lub myjka ciśnieniowa. Potem dobrze jest sprawdzić drożność odpływów.

Jeśli posiada się taras z desek kompozytowych, tutaj wszelkie działania się kończą. A później, gdy spadnie śnieg, nie jest wymagane zawracanie sobie głowy usuwaniem znajdujących się na tarasie zasp. Ponadto, dzięki antypoślizgowej nawierzchni nie ma obaw, że utworzy się tam przydomowe lodowisko.

Twój taras zimą – zadbaj o niego w odpowiedni sposób

Słoneczne i ciepłe dni stopniowo odchodzą w niepamięć. Teraz czeka nas czas, w którym dominować będą niskie temperatury, opady deszczu i śniegu oraz wiatr. Nie jest to aura sprzyjająca spędzaniu czasu na tarasie, tak jak miało to miejsce wiosną, latem, a nawet wczesną jesienią. Dlatego przełom października i listopada jest idealnym momentem na to, aby właściwie osłonić to miejsce przed działaniem szkodliwych czynników. Zła izolacja może sprawić, że gdy śniegi ustąpią, Twoim oczom ukaże się obraz prawdziwej nędzy i rozpaczy. Należy zatem zrobić wszystko, aby tego uniknąć. A więc nie zwlekaj, tylko już teraz zabezpiecz swój taras na zimę!

Źródło zdjęć: freepik.com